19.9 C

Παναιτωλικός – Ατρόμητος 2-1: Από μηχανής… Καρέλης έδωσε τρίποντο παραμονής στα Καναρίνια! (vid)

«Χρυσό» τρίποντο κόντρα στον Ατρόμητο κατάφερε να πάρει ο Παναιτωλικός (2-1) χάρη στον Νίκο Καρέλη και να ξεφύγει από την επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού, στην οποία πλέον βρίσκονται οι Περιστεριώτες.

Το παιχνίδι της 14ης αγωνιστικής της Super League ήταν μοιρασμένο σε δύο ημίχρονα. Το μεν πρώτο είχε αρκετά νεύρα για τους παίκτες και ελάχιστο ρυθμό για τις ομάδες, εντούτοις αυτό άλλαξε στο δεύτερο 45λεπτο.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο τρίτο λεπτό της αναμέτρησης, χάρη στο φοβερό γυριστό του Ντέιμπι Φλόρες. Το υπόλοιπο πρώτο ημίχρονο δεν είχε πολλές φάσεις, παρά μόνο έντονες διεκδικήσεις εκατέρωθεν και μεγαλύτερη πίεση από την μεριά του Ατρομήτου.

Το δεύτερο μέρος περιλάμβανε επίσης γκολ στις αρχές του, με τον Μαυρομάτη να βρίσκεται ανενόχλητος μέσα στην περιοχή – έπειτα από εκτέλεση κόρνερ – και να κοντρολάρει με το στήθος πριν εκτελέσει με το δεξί για το 1-1 στο 56′.

Ο ρυθμός συνέχισε να είναι έντονος και οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πετύχουν δεύτερο γκολ με τον Βέργο, όμως ορθά ακυρώθηκε από τον βοηθό ως οφσάιντ. Την λύση έφερε τελικά ο Νίκος Καρέλης που μπήκε ως αλλαγή στο ματς, σκοράροντας με κεφαλιά για το 2-1 στο 79ο λεπτό και μόλις τέσσερα λεπτά μετά την είσοδο του!

Ο ίδιος δεν σταμάτησε εκεί, αφού με μία οβίδα λίγα δευτερόλεπτα αργότερα έκανε το 3-1 για τα Καναρίνια, ωστόσο ο Ευαγγέλου ακύρωσε – επίσης ορθά – το τέρμα για χέρι του σκόρερ στην προσπάθεια για κοντρόλ.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ – ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ 2-1

Διαιτητής: Ευαγγέλου

Γήπεδο: Δημοτικό στάδιο Αγρινίου

Σκόρερ: 3′ Φλόρες, 79′ Καρέλης / 56′ Μαυρομμάτης

Παναιτωλικός (Αναστασίου): Μελίσσας, Αποστολάκης, Μαλής, Κορνέλιους, Χουχούμης, Αντούνες (75′ Τσιγγάρας), Φλόρες, Μπαρμπόσα (75′ Καρέλης), Ντουάρτε (90+6′ Περέιρα), Μεντόσα (90+3′ Λούι), Βέργος.

Ατρόμητος (Παράσχος): Πίριτς, Κιβρακίδης, Στρούγγης (46′ Σπιριντόνοβιτς), Χατζησαΐας, Μαυρομμάτης, Καστεγιάνο, Χαρίσης (77′ Νάτσος), Σάλομον, Ντένιτς (86′ Τζαβίδας), Μπεντινέλι (77′ Βασιλαντωνόπουλος), Κουλούρης.