15 C

Παναιτωλικός – Λαμία 1-1: Ο Ντάουντα τον κράτησε όρθιο στο 95′!

Ο Παναιτωλικός πήρε μία πολύ σημαντική ισοπαλία στην προσπάθειά του να μείνει όσο πιο κοντά μπορεί στη 12η θέση, καθώς με χρυσό γκολ του Ντάουντα στο 95ο λεπτό, με πέναλτι, ήρθε 1-1 με τη Λαμία στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Super League.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο μισό του αγώνα, αλλά οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που άνοιξαν πρώτοι το σκορ, κόντρα στη ροή της αναμέτρησης, όταν η σέντρα του Ρόμανιτς βρήκε τον Μπεχαράνο, ο οποίος με κεφαλιά έβαλε μπροστά τη Λαμία.

Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με τους φιλοξενούμενους να έχουν το προβάδισμα και τους γηπεδούχους να προσπαθούν να βρουν ξανά τα πατήματά τους.

Στην επανάληψη, η ομάδα του Μάκη Χάβου συνέχισε να πιέζει τη Λαμία και να μην της επιτρέπει να βρει χώρους έτσι ώστε να απειληθεί ο Κνετ. Ωστόσο, επιθετικά δεν μπορούσε να δημιουργήσει κάποια μεγάλη ευκαιρία. Στο 73ο λεπτό ο Ντάουντα παίρνει τη θέση του Μπαΐροβιτς στην επίθεση των γηπεδούχων και αλλάζει εντελώς την επιθετική εικόνα του Παναιτωλικού.

Ο Ντάουντα ήταν ο άνθρωπος του αγώνα για τους γηπεδούχους, μιας και στο 95ο λεπτό κέρδισε πέναλτι από ανατροπή του Θεοδωρόπουλου, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα και χάρισε στην ομάδα του ένα πολύτιμο βαθμό, στην πρώτη του συμμετοχή με τη φανέλα του Παναιτωλικού.

Παναιτωλικός (Χάβος): Κνετ, Τζανακάκης (Ταχάρ 56′), Σγιοστεντ, Γιοβάνοβιτςμ Κέβιν, Τσιγγάρας, Ντάλσιο (Ντουάρτε 59′), Ντίας, Άλβαρεζ, Ρόσα, Μπαΐροβιτς (Ντάουντα 73′)

Λαμία (Μάντζιος): Θεοδωρόπυολος, Σκαρντοβέλι, Αντέτζο, Πλιάτσικας, Ασίγκμπα, Μπεχαράνο, Σκόνδρας, Σάλιακας (Βασιλόγιαννης 70′), Δημούτσος, Ρόμανιτς (Βύντρα 91′), Καραμάνος