16.4 C

Παναιτωλικός – Παναθηναϊκός 1-0: Αγρίνιο, η «μαύρη τρύπα» των Πρασίνων (vid)

Η τρίτη νίκη του Παναιτωλικού στο πρωτάθλημα ήρθε με πάρα πολύ κόπο και με έναν καταπληκτικό Μελίσσα.

Ο αναπληρωματικός γκολκίπερ της ομάδας του Αγρινίου μπήκε από το… παράθυρο στην ενδεκάδα της ομάδας του – ο Κνετ κάηκε στην προσπάθεια του να ψήσει μια μπριζόλα (!) – και με σπουδαίες επεμβάσεις στο δεύτερο ημίχρονο κράτησε το μηδέν κόντρα στον Παναθηναϊκό.

Ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού, Ντελβίν Εντινγκά, σκόραρε το πρώτο του τέρμα με τη φανέλα της νέας του ομάδας (αποκτήθηκε τον Ιανουάριο) και με το δικό του γκολ χάρισε το τρίποντο στους Αγρινιώτες (1-0).

Ο Κογκολέζος αμυντικός χαφ με καταπληκτικό σουτ με το αριστερό μετά από εκτέλεση φάουλ του Αριγίμπι στο 6ο λεπτό έστειλε την μπάλα στο δεξί παραθυράκι του Διούδη!

ΤΟ 1-0 ΤΟΥ ΕΝΤΙΝΓΚΑ

Ο Χουάνκαρ στο 16′ δοκίμασε ένα δυνατό σουτ εκτός περιοχής με το αριστερό, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στον εκτεθειμένο Μαουρίσιο που έβαλε το πόδι του, άλλαξε την πορεία της και αυτή κατέληξε στη γωνία του Μελίσσα.

Παρότι η φάση ήταν καθαρή και με γυμνό μάτι φαινόταν πως ο Βραζιλιάνος μέσος του «τριφυλλιού» ήταν εκτεθειμένος, χρειάστηκαν τέσσερα λεπτά για να ελεγχθεί η φάση από το VAR! Όλα αυτά την ώρα που σε πολύ δυσκολότερες φάσεις οι αποφάσεις μέσω VAR παίρνονται σε πολύ συντομότερο χρονικό διάστημα…

Δεν έγινε τίποτα άλλο στο πρώτο ημίχρονο. Ο Παναιτωλικός είχε αυτή τη μία τελική στο 6ο λεπτό που έμελλε να κρίνει και το αποτέλεσμα στο ματς.

Στο δεύτερο ημίχρονο βέβαια, η εικόνα άλλαξε άρδην και οι Πράσινοι έχασαν αυτά που δεν χάνονταν με αποτέλεσμα να γνωρίσουν την ήττα μετά από εννέα αγωνιστικές και δεύτερη σερί στο ίδιο γήπεδο μετά από εκείνη κόντρα στον ΠΑΣ.

Με ένα ποσοστό κατοχής που άγγιξε συνολικά το 80% στο δεύτερο μέρος και ένα ημίωρο γεμάτο χαμένες ευκαιρίες (οχτώ στον αριθμό), η ομάδα του Μπόλονι άγγιξε το γκολ.

Στο 55′ ο Ιωαννίδης είδε τον Μελίσσα να αποκρούει εντυπωσιακά στην πρώτη μεγάλη ευκαιρία των Πράσινων στο ματς.

Η ΜΕΓΑΛΗ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΤΟΥ ΜΕΛΙΣΣΑ ΣΤΟΝ ΙΩΑΝΝΙΔΗ

Πέντε λεπτά αργότερα, ξανά ο Ιωαννίδης δεν μπόρεσε να νικήσει τον Μελίσσα, ενώ στη συνέχεια της φάσης ο Αϊτόρ έκανε το σουτ, αλλά ο Τσότσαλιτς απομάκρυνε πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή. Η κορυφαία – χαμένη ευκαιρία – ήταν στο 67′.

Η ΔΙΠΛΗ ΧΑΜΕΝΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΤΩΝ ΠΡΑΣΙΝΩΝ

Στο 67ο λεπτό, ο Ενγκμπακοτό από το ύψος της μικρής περιοχής και με τον Μελίσσα ουσιαστικά… εξουδετερωμένο, πήρε κεφαλιά-πάσα από τον Βιγιαφάνιες και πλάσαρε στο οριζόντιο δοκάρι από το ύψος της μικρής περιοχής!

Η ΑΠΙΘΑΝΗ ΧΑΜΕΝΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΤΟΥ ΝΓΚΜΠΑΚΟΤΟ

Ο Τσιγγάρας απάντησε με φοβερό σουτ, ωστόσο ο Διούδης ήταν σε ετοιμότητα αυτή τη φορά και σταμάτησε τον αμυντικό μέσο του Παναιτωλικού. Αυτή ήταν και η μοναδική ευκαιρία της ομάδας του Δέλλα στο δεύτερο μέρος.

Ο Παναθηναϊκός βγήκε διπλά χαμένος, όχι μόνο γιατί γνώρισε την πρώτη του ήττα σε ένα γήπεδο που δεν του… πολυπάει φέτος, αλλά και γιατί μετά τις γκέλες των ΑΕΚ και Άρη θα μπορούσε να πλασαριστεί στην πρώτη τριάδα.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 1-0

Γήπεδο: Δημοτικό Στάδιο Αγρινίου

Σκόρερ: 6′ Εντινγκά

Διαιτητής: Παπαδόπουλος

Κίτρινες: Εντινγκά, Βέργος / Βιγιαφάνιες

Παναιτωλικός (Δέλλας): Μελίσσας, Μεντίνα, Τσότσαλιτς, Βάντερσον, Περέιρα, Ταχάρ (65′ Τσιγγάρας), Εντινγκά (77′ Τζανακάκης), Ντάλσιο (84′ Κωνσταντόπουλος), Ντίας, Αριγίμπι (84′ Αρσούρα), Καρέλης (78′ Βέργος).

Παναθηναϊκός (Μπόλονι): Διούδης, Μολό (80′ Τζαβίδας), Βέλεθ, Καραγιάννης (83′ Αθανασακόπουλος), Χουάνκαρ, Νιάς, Μαουρίσιο, Βιγιαφάνιες (73′ Μακέντα), Ιωαννίδης, Ενγκμπακοτό (83′ Χατζηγιοβάνης), Καμπετσής (46′ Αϊτόρ).