13.2 C

Παναιτωλικός – Ξάνθη 1-0: Ένα πέναλτι κράτησε τους Αγρινιώτες στη Super League

Ήθελε ένα γκολ για να σώσει την κατηγορία και το πέτυχε στο 83′. Μέχρι εκείνο το λεπτό, ο Παναιτωλικός βρισκόταν με το ένα πόδι στη Super League 2 και παράλληλα η Ξάνθη που είχε το 2-1 της νίκης στα Πηγάδια ετοιμαζόταν να επιστρέψει.

Ένα πέναλτι που υπέδειξε στο 83ο λεπτό ο Ευαγγέλου, άλλαξε τα δεδομένα και ο Παναιτωλικός πανηγύρισε τεράστια νίκη με 1-0 που του εξασφάλισε την παραμονή στη μεγάλη κατηγορία και για την επόμενη σεζόν, ύστερα από μια αναμέτρηση θρίλερ.

Οι Αγρινιώτες ήταν πολύ καλύτεροι στον αγωνιστικό χώρο και το μόνο που τους έλειπε ήταν το γκολ, το οποίο τελικά ήρθε από την άσπρη βούλα. Η Ξάνθη έφτασε κοντά στην πηγή, αλλά νερό δεν ήπιε και για δεύτερη σερί χρονιά θα παραμείνει στη δεύτερη τη τάξει κατηγορία του ελληνικού ποδοσφαίρου.

Στο πρώτο ημίχρονο, ο Ίτσο που έκανε εξαιρετική εμφάνιση επενέβη με εκπληκτική επέμβαση στο σουτ του Μεντόσα και κράτησε το 0-0 που ήταν και σκορ πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι πίεσαν ακόμα περισσότερο, αλλά το γκολ δεν ερχόταν. Ο Ντουάρτε ήταν κινητικός από τα δεξιά, ενώ ο Δέλλας ρίσκαρε ρίχνοντας στο παιχνίδι τους Αριγίμπι, Μάζουρεκ και Ματσόλα.

Ο Θανάσης Παπάζογλου βρήκε άθελα του την μπάλα με το απλωμένο χέρι του και ο Ευαγγέλου υπέδειξε την άσπρη βούλα, με τον Βέργο να ευστοχεί από αυτή για το 1-0.

ΤΟ ΓΚΟΛ ΛΥΤΡΩΣΗΣ ΤΟΥ ΒΕΡΓΟΥ

Η Ξάνθη άργησε να πιέσει, αλλά έφτασε κοντά στο γκολ με τα γεμίσματα που επιχείρησε, ωστόσο δεν κατάφερε να νικήσει τον Κνετ. Εκπληκτική ήταν η ευκαιρία του Έμπερτ με απευθείας εκτέλεση φάουλ, με την μπάλα όμως να καταλήγει ελάχιστα άουτ.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ – ΞΑΝΘΗ 1-0

Γήπεδο: Δημοτικό Αγρινίου

Σκόρερ: 83′ πεν. Βέργος

Διαιτητής: Ευαγγέλου

Κίτρινες: Μαλής, Ταχάρ, Βέργος, Ντίας, Κνετ / Μικελτάντζε, Δημούτσος, Θυμιάνης, Παντελιάδης

Παναιτωλικός (Δέλλας): Κνετ, Ντουάρτε, Κωνσταντόπουλος (77′ Αριγίμπι), Μαλής, Περέιρα (78′ Μάζουρεκ), Εντινγκά, Ταχάρ (59′ Ματσόλα), Ντίας, Μπαρμπόσα, Βέργος (89′ Βάντερσον), Μεντόσα.

Ξάνθη (Τεννές): Ίτσο, Τζούρμαν, Θ. Παπάζογλου, Πέτροβιτς (85′ Ντίνος), Παντελιάδης, Δημούτσος (85′ Τεσίγια), Βέρκερ, Έμπερτ, Μικελτάντζε (64′ Τάτος / λ.τρ. 78′ Σρόιεν), Σιατραβάνης, Τάσος Παπάζογλου.