19.9 C

Παναθηναϊκός – ΑΕΚ 0-1: Ευρώπη ξανά απ’ τον καναπέ για τους Πράσινους (vid)

Τα διαβατήρια των παικτών του Παναθηναϊκού θα μείνουν για τέταρτη σερί χρονιά κλειδωμένα στο συρτάρι, αφού η νίκη της ΑΕΚ συμπλήρωσε την ευρωπαϊκή τετράδα για τη νέα σεζόν

Οριστικά και αμετάκλητα έκλεισε η ιστορία με τα ευρωπαϊκά εισιτήρια, καθώς η ΑΕΚ «σκότωσε» τον Παναθηναϊκό στο «Α. Νικολαΐδης» (0-1) και εξασφάλισε μαθηματικά την έξοδο της στα προκριματικά του Europa Conference League, την ώρα που οι Πράσινοι έμειναν (ξανά) εκτός Ευρώπης.

Όλα κρίθηκαν στο επεισοδιακό δεύτερο μέρος, με την αγωνία να χτυπά… κόκκινο στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Μακέντα εκτέλεσε πέναλτι και έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και έτσι η ομάδα του έχασε κάθε ελπίδα.

Η ομάδα του Λάζλο Μπόλονι έπαιξε τελευταία φορά στην Ευρώπη το καλοκαίρι του 2017 και θα χρειαστεί να συμπληρώσει πενταετία (και βλέπουμε) για να δούμε αν θα επιστρέψει τελικά για τη σεζόν 2022/2023.

Το πρώτο ημίχρονο ξεχάστηκε κατευθείαν και σίγουρα πολλοί θα ήθελαν να βάλουν κολλύριο στα μάτια με το θέαμα που (δεν) παρουσίασαν οι δύο ομάδες, με την ΑΕΚ να μην έχει καν τελική.

Στην πρώτη της λοιπόν στο ματς βρήκε δίχτυα. Στο 50′ ο Ανσαριφάρντ έβγαλε σέντρα από τα δεξιά και ο Μάνταλος πρόλαβε τον Σένκεφελντ, έκανε κοντρόλ και σουτ για το 0-1.

ΤΟ 0-1 ΤΟΥ ΜΑΝΤΑΛΟΥ

Ο Παναθηναϊκός έχασε την ψυχραιμία του και βρέθηκε σε ουκ ολίγες περιπτώσεις εκτεθειμένος και από… τύχη γλίτωσε ένα δεύτερο γκολ. Από την πλευρά του, απείλησε μόλις στο 68′, με το σουτ του Χατζηγιοβάνη να αποκρούεται εντυπωσιακά από τον Τσιντώτα.

Ο Σβάρνας είχε δοκάρι μετά από εκτέλεση κόρνερ (οι Πράσινοι αδυνατούσαν να απομακρύνουν) ωστόσο ένα τραγικό πέναλτι του Νεντελτσιάρου στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων (εξετάστηκε η φάση από το VAR) λίγο έλειψε να τινάξει το ματς για την Ένωση στον… αέρα.

Ο Αρανόφσκι τσέκαρε τη φάση με on-field review και έδωσε το πέναλτι, με τον Μακέντα να σουτάρει στο δοκάρι και να «σκοτώνει» κάθε μαθηματική ελπίδα για την ομάδα του.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΑΕΚ 0-1

Γήπεδο: Απόστολος Νικολαΐδης

Σκόρερ: 50′ Μάνταλος

Διαιτητής: Αρανόφσκι

Κίτρινες: Νιάς, Βέλεθ, Σανκαρέ, Αλεξανδρόπουλος, Ενγκμπακοτό / Τσιγκρίνσκι, Σιμάνσκι, Τάνκοβιτς, Βασιλαντωνόπουλος, Κρίστιτσιτς, Τσιντώτας, Χιμένεθ

Παναθηναϊκός (Μπόλονι): Διούδης, Μολό (80′ Σάντσες), Βέλεθ, Σένκεφελντ, Χουάνκαρ, Νιάς (79′ Μπουζούκης), Σανκαρέ (71′ Αλεξανδρόπουλος), Βιγιαφάνιες, Καμπετσής (58′ Καρλίτος), Χατζηγιοβάνης (71′ Ενγκμπακοτό), Μακέντα.

ΑΕΚ (Χιμένεθ): Τσιντώτας, Βασιλαντωνόπουλος (81′ Μπακάκης), Λόπες, Σβάρνας, Τσιγκρίνσι, Κρίστισιτς, Σιμάνσκι, Γαλανόπουλος, Μάνταλος (70′ Σάκχοφ), Τάνκοβιτς (70′ Αλμπάνης), Ανσαριφάρντ (89′ Νεντελτσιάρου).