17.6 C

Παναθηναϊκός – Αναντολού Εφές 77-80: Ήττα – σοκ από τη μισή Εφές!

Ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να «λυγίσει» την ελλιπέστατη Αναντολού Εφές στο ΟΑΚΑ, γνωρίζοντας νέα ήττα-σοκ με 80-77 στην Ευρωλίγκα. Άστοχος στο σουτ της παράτασης ο Παπαπέτρου των 4/13 προσπαθειών

Ακόμα μία διδακτική ήττα για τον Παναθηναϊκό στην Ευρωλίγκα ή αν προτιμάτε ακόμα μία ήττα σαν νίκη και 2-4 ρεκόρ. Η «μισή» Αναντολού Εφές επιβλήθηκε με 80-77 στο ΟΑΚΑ χάρη στον εκπληκτικό Μίτσιτς, ο οποίος έπαιξε και για τους Λάρκιν, Μπομπουά και Ντάνστον, που δεν έδωσαν το «παρών» στην αναμέτρηση.

Το «βαρύ πυροβολικό» της Αναντολού Εφές, Σέιν Λάρκιν, έχασε το ματς για 5 ώρες (!) χάρη στο ιατρικό πρωτόκολλο επειδή δεν είχαν συμπληρωθεί ακριβώς οι 14 ημέρες που απαιτούνται για όσους έχουν προσβληθεί από τον κορωνοϊό. Ο Μπράιαντ Ντάνστον είναι τραυματίας, ενώ η τουρκική ομάδα πρόλαβε να χαρεί τον Ροντρίγκ Μπομπουά μέσα στο παρκέ μόλις για ένα λεπτό (01:09). Ο Γάλλος γκαρντ τέθηκε νοκ-άουτ από μία αγκωνιά του Μάρκους Φόστερ.

Με όλες αυτές τις ελλείψεις, ο Βασίλιε Μίτσιτς βγήκε μπροστά και έπαιξε και για τους απόντες συμπαίκτες του. Ο Σέρβος γκαρντ έκανε ρεκόρ καριέρας στην Ευρωλίγκα, πετυχαίνοντας 33 πόντους με 5/7 τρίποντα, τους 19 στο δεύτερο ημίχρονο, πριν αποβληθεί με πέντε φάουλ από τους διαιτητές στο 39′. Οι Πράσινοι έπαιξαν σκληρή άμυνα κόντρα σε μία «αποδεκατισμένη» αντίπαλο και προηγήθηκαν με 40-36 μετά το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Στην τρίτη περίοδο, ο Μίτσιτς ήταν απολαυστικός και τα «έσταζε» από παντού, σκοράροντας 17 πόντους! Ήταν ο παίκτης που γύρισε το διακόπτη για την ομάδα του, που βρέθηκε να χάνει στο πρώτο μέρος έως και 7 πόντους (33-26 στο 25′). Ο Σέρβος γκαρντ έκανε το 48-50 στο 26′ και από εκεί και πέρα η Εφές ανέλαβε τον έλεγχο στον αγώνα. Οι Τούρκοι προηγήθηκαν με 59-54 στο τέλος της τρίτης περιόδου, ενώ στο τέταρτο δεκάλεπτο έφτασαν να προηγούνται ακόμα και με 10 πόντους (57-67 στο 32′) και 71-79 στο 39′.

Ο Αταμάν έκανε περιορισμένο rotation και η ομάδα του έβγαλε μία φυσιολογική κούραση, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να πλησιάσουν στο τελευταίο λεπτό χάρη και σε τρεις χαμένες βολές της Αναντολού Εφές (δύο από τον Σίμον και μία από τον Μορμάν). Με ένα τρίποντο του Παπαγιάννη και δύο βολές του Παπαπέτρου, οι Πράσινοι μείωσαν στους τρεις στα 23” πριν από τη λήξη (76-79). Ο Σίμον έκανε 0/2 από τη γραμμή των βολών, με τον Παπαγιάννη να κάνει 1/2 και να χάνει επίτηδες τη δεύτερη βολή, αλλά ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να πάρει το επιθετικό ριμπάουντ και υπέπεσε σε φάουλ. Ο Μορμάν με μία βολή διαμόρφωσε το τελικό 80-77 και ο Παπαπέτρου, στο σουτ της απελπισίας, αστόχησε πίσω από το κέντρο. Ο Έλληνας φόργουορντ μέτρησε 4/13 σουτ συνολικά και σουτάρει με το… εντυπωσιακό 15.4% από τη γραμμή του τριπόντου στη φετινή Ευρωλίγκα (4/26).

Όσο για τις δύο φάσεις-«κλειδιά» της αναμέτρησης; Στο 66-72 (36′), ο Μήτρογλου θα πετύχαινε καλάθι και φάουλ αν αγωνιζόταν σε ματς εντός συνόρων, αλλά στην Ευρωλίγκα οι διαιτητές είδαν και σφύριξαν τα πεντακάθαρα βήματα. Επίσης, στο 71-77 (39′), ο Γουάιτ τράβηξε την μπασκέτα σε χαμένο λέι-απ του Μακ. Αρχικά, οι τρεις διαιτητές μέτρησαν το καλάθι (επειδή θεωρήθηκε αντικανονικό το διώξιμο της μπάλας στη στεφάνη), αλλά στη συνέχεια πήγαν στο instant replay και είδαν την ξεκάθαρη παράβαση, αλλάζοντας την απόφασή τους. Όλοι φανταζόμαστε ποιες θα ήταν οι αποφάσεις των Ελλήνων διαιτητών σε αγώνα Basket League και Κυπέλλου.

Την απουσία του Νέντοβιτς μάλλον δεν μπορεί κανείς να τη χρησιμοποιήσει ως δικαιολογία. Όταν τρως 80 πόντους από μια ομάδα που δεν είχε στη διάθεσή της τρεις από τους κορυφαίους παίκτες της Euroleague στη θέση τους, κόβεται οποιαδήποτε συζήτηση εν τη γενέσει της…

Η βαθμολογία της Ευρωλίγκας «μιλάει» από μόνη της. Στην 3η θέση ο Ολυμπιακός, στη 15η ο Παναθηναϊκός.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 40-36, 54-59, 77-80

Διαιτητές: Ντάνιελ Ιερεθουέλο (Ισπανία), Μιλιβόγε Γιόβτσιτς (Σερβία), Μίλαν Νέντοβιτς (Σλοβενία)