15 C

Παναθηναϊκός – Άρης 2-0: Πράσινη υπεροχή και στο +5 από τους αποδεκατισμένους Θεσσαλονικείς (vid)

Ο Παναθηναϊκός πάτησε πάνω στις πολλές και κομβικές απουσίες του Άρη και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Αϊτόρ μπήκε με το δεξί στο 2022 επικρατώντας με άνεση των Κιτρίνων, που ήταν σα να μη κατέβηκαν ποτέ στη Λεωφόρο

Ο Παναθηναϊκός πάτησε πάνω στις πολλές και κομβικές απουσίες του Άρη και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Αϊτόρ μπήκε με το δεξί στο 2022 επικρατώντας με άνεση (2-0) των Κιτρίνων.

Σημαντική από κάθε άποψη η νίκη για την ομάδα του Γιοβάνοβιτς που πέρα από τους 3 πόντους εξασφάλισε διαφορά πέντε βαθμών από την ομάδα του Άκη Μάντζιου ανεβαίνοντας στην 4η θέση της κατάταξης στη Super League.

Το ματς

Σε ένα παιχνίδι ειδικών συνθηκών, ειδικά για τον Άρη που κατέβηκε στην Αθήνα δίχως 6 βασικούς του ποδοσφαιριστές (Γκάμα, Ματίγια, Ματέο Γκαρσία, Καμαρά, Μαντσίνι, Φαμπιάνο) και δεν κατάφερε ποτέ να βρει την ταυτότητα που τον χαρακτηρίζει εντός των τεσσάρων γραμμών της Λεωφόρου.

Από την άλλη οι Πράσινοι που παρατάχθηκαν χωρίς τους Καρλίτος, Μαουρίσιο και Χατζηγιοβάνη μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι, κέρδισαν μέτρα και την κατοχή από την αρχή, χτυπώντας πάνω στα αργά πόδια των Μπράμπετς και Μπεναλουάν που έπαιξαν για πρώτη φορά μαζί στην ίδια ενδεκάδα.

Ο ΠΑΛΑΣΙΟΣ ΑΝΟΙΞΕ ΤΟ ΔΩΡΟ ΤΗΣ «ΚΙΤΡΙΝΗΣ» ΑΜΥΝΑΣ

Οι γηπεδούχοι με κύριους εκφραστές τους Αϊτόρ, Βιγιαφάνιες και Παλάσιος δημιουργούσαν με χαρακτηριστική ευκολία συνεχή ρήγματα στην «κίτρινη» άμυνα με αποκορύφωμα τη φάση του 15ου λεπτού όταν ο Χουάνκαρ βρήκε χώρο από τα αριστερά, έβγαλε μία σέντρα ακριβείς και μετά από ασυννενοησία στην άμυνα του Άρη και ασταθής απόκρουση του Κουέστα, ο Παλάσιος έστειλε με διπλή προσπάθεια την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Aυτό ήταν το τρίτο γκολ του Αργεντίνου επιθετικού μέχρι τώρα στη σεζόν και το πρώτο σε ντέρμπι.

Ο Παναθηναϊκός έριξε ταχύτητα μετά το προβάδισμά του, ο Άρης κέρδισε μέτρα και προσπάθησε να χτίσει με πλάνο και μεθοδικότητα τις επιθέσεις του, κάτι που δεν του βγήκε σε κανένα σημείο του πρώτου ημιχρόνου, τουλάχιστον στον βαθμό που το έκανε όταν ήταν πλήρης πριν τη διακοπή των Χριστουγέννων.

ΣΤΑΜΑΤΗΣΑΝ ΣΤΟ ΔΟΚΑΡΙ ΟΙ ΕΛΠΙΔΕΣ ΙΣΟΦΑΡΙΣΗΣ ΤΩΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΕΩΝ

Βέβαια, οι Θεσσαλονικείς είχαν τη μεγάλη τους ευκαιρία για ισοφάριση λίγο πριν εκπνεύσει το πρώτο 45λεπτο, αλλά ο Μπεναλουάν είδε την κεφαλιά του από κοντινή απόσταση να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι του Μπρινιόλι που πήρε μία βαθιά ανάσα και όντας εξαιρετικά τυχερός είδε το σκορ να παραμένει στο 1-0 υπέρ της ομάδας του σε ένα καθοριστικό σημείο του αγώνα.

Ο Παναθηναϊκός προηγουμένως είχε απειλήσει με μία επικίνδυνη σέντρα-σουτ του Αϊτόρ με τον Κουέστα να βγάζει αντίδραση και εν συνεχεία τον Παλάσιος να στέλνει την μπάλα άουτ από πλεονεκτική θέση.

To «τριφύλλι» ξεκίνησε το δεύτερο μέρος με δυναμισμό ψάχνοντας ένα γρήγορο δεύτερο γκολ για να εξασφαλίσει δίχως άγχος τη νίκη, ωστόσο η τύχη του γύρισε την πλάτη δύο φορές σε διάστημα δύο λεπτών. Στην πρώτη περίπτωση ο Σένκεφελντ δεν αξιοποίησε με την κεφαλιά του στο πίσω δοκάρι την άψογη σέντρα του Λούντκβιστ στέλνοντας την μπάλα στο εξωτερικό μέρος των διχτύων, ενώ στην δεύτερη ο Αϊτόρ είδε το κάθετο δοκάρι του Κουέστα να του λέει «όχι» στο 2-0.

Η λύτρωση και η εξασφάλιση του τρίποντου για τους ανεβασμένους Πράσινους ήρθε τελικά στο 83ο λεπτό όταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης Αϊτόρ πάτησε περιοχή από τον κεντρικό άξονα, έκανε το κοντρόλ σε σωστό χρόνο και με άψογο τελείωμα (τον ωφέλησε και η κόντρα) κρέμασε τον Ισπανό τερματοφύλακα του Άρη για το τελικό 2-0.

Μάλιστα η ομάδα του Γιοβάνοβιτς είχε κι άλλη μία μεγάλη ευκαιρία με τον Παλάσιος στις καθυστερήσεις για να φτάσει τον δείκτη του σκορ στο 3-0, αλλά ο Κουέστα αντέδρασε και γλίτωσε την ομάδα του από την πρώτη εκτός έδρας «τριάρα» της χρονιάς.

Νίκη τετράδας για τους Πράσινους που πλησίασαν στους 2 βαθμούς τον τρίτο ΠΑΟΚ, ήττα – πισωγύρισμα για τον κακό αλλά αποδεκατισμένο Άρη που έμεινε έβδομος με 21 βαθμούς.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΑΡΗΣ 2-0

Διαιτητής: Φωτιάς

Γήπεδο: Λεωφόρος Αλεξάνδρας

Σκόρερ: 15′ Παλάσιος, 83′ Αϊτόρ

Παναθηναϊκός (Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Σάντσες, Βέλεθ, Σένκεφελντ, Χουάνκαρ (86’ Κώτσιρας),  Αλεξανδρόπουλος, Βιγιαφάνιες, Λούντκβιστ (86’ Βιτάλ), Αϊτόρ, Μακέντα (79’ Ιωαννίδης), Παλάσιος (92′ Χατζηθεοδωρίδης).

Άρης (Μάντζιος): Κουέστα, Σούντγκρεν (86’ Σάκιτς), Μπεναλουάν, Μπράμπετς, Γκάνεα (53’ Μπερτόγλιο), Τζέγκο, Εντιαγέ (86’ Χαϊροβιτς), Σάσα, Ιτούρμπε (62’ Μάνος), Λόπεθ, Λούμορ.