15 C

Παναθηναϊκός – Ατρόμητος 0-1: Τον σκότωσε ο Λάζαρος

Επιστροφή στη… μαυρίλα για τον Παναθηναϊκό. Μετά από δύο σερί νίκες με 1-0 (και με κακό αγωνιστικό πρόσωπο) οι Πράσινοι γνώρισαν εντός έδρας ήττα-σοκ από τον Ατρόμητο με τον Λάζαρο Χριστοδουλόπουλο να… σκοτώνει την πρώην ομάδα του στο 88′.

Με το χορτάρι του ΟΑΚΑ να είναι σε άθλια κατάσταση – ως συνήθως – και με τις δύο ομάδες αγωνιστικά να μην είναι στο καλύτερο φεγγάρι τους, το ματς είχε ελάχιστες καλές στιγμές και κρίθηκε στις λεπτομέρειες.

Η πρώτη καλή στιγμή του Παναθηναϊκού ήταν ένα σουτ του Σαβιέρ στο 29′ (η μπάλα έφυγε άουτ), ενώ δέκα λεπτά αργότερα ίδια τύχη είχε και η προσπάθεια του Χατζηγιοβάνη.

Στο δεύτερο μέρος ο Κάναντι έριξε στο παιχνίδι ό,τι καλύτερο διέθετε στον πάγκο του (αρχικά τον Λάζαρο και στη συνέχεια τον Ενσικουλού), με τον Αυστριακό να βλέπει πως η ομάδα του έχει ευκαιρία αν παίξει με αποφασιστικότητα να… ρεφάρει την εντός έδρας ήττα από τον ΠΑΣ Γιάννινα.

Η ομάδα του Μπόλονι δεν μπορούσε να φτιάξει καλές στιγμές και να απειλήσει ουσιαστικά την εστία του Γιαννιώτη. O Ατρόμητος το εκμεταλλεύτηκε, ανέβασε την απόδοση του και στο 88′ βρήκε το χρυσό γκολ. Ο Ενσικουλού έβγαλε υπέροχη σέντρα από τα δεξιά, ο Χριστοδουλόπουλος πρόλαβε τον Σάντσες και με καρφωτή κεφαλιά σκότωσε την πρώην ομάδα του και δεν πανηγύρισε το γκολ του.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ 0-1