15.7 C

Παναθηναϊκός – Ατρόμητος 3-0: Ψέκασε, σκούπισε και έμεινε μόνος τέταρτος

Ο Παναθηναϊκός πήρε μία πολύ σημαντική νίκη επί του Ατρομήτου στο ΟΑΚΑ με 3-0, στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής της Super League και έμεινε μόνος τέταρτος στον βαθμολογικό πίνακα με 31 βαθμούς.

Οι Πράσινοι ήταν ανώτεροι του Ατρομήτου, καθώς από τα πρώτα λεπτά του αγώνα μπόρεσαν να επιβληθούν στον αγωνιστικό χώρο. Μάλιστα, οι γηπεδούχοι σκόραραν πολύ νωρίς στο παιχνίδι με τον Κουρμπελή στο τέταρτο λεπτό, ο οποίος έκανε ένα εκπληκτικό σουτ έξω από την περιοχή, το οποίο δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στον Μέγερι.

Στη συνέχεια, ο Ατρόμητος έχασε τον Κιβρακίδη, ο οποίος είδε την κόκκινη κάρτα στο 31ο λεπτό της αναμέτρησης. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 1-0, αλλά ο Παναθηναϊκός έδειχνε ότι μπορεί να «καθαρίσει» την υπόθεση νίκη στην επανάληψη.

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να ελέγχει τον ρυθμό του αγώνα και στο δεύτερο ημίχρονο και οι κόποι των παικτών του Γιώργου Δώνη, καρποφόρησαν στο 66ο λεπτό, όταν ο Μπαρτ Σένκεφλεντ διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του.

Από αυτό το σημείο και έπειτα, ο Παναθηναϊκός διατήρησε με ευκολία τα ηνία του αγώνα και με τον Περέα στο 76ο λεπτό έκανε το 3-0 και πήρε τη νίκη που τον έβαλε σε θέση οδηγού για την κατάληψη της τέταρτης θέσης.

Παναθηναϊκός (Δώνης): Διούδης, Ισούα, Πούγγουρας, Σένκεφελντ, Γιόχανσον, Κουρμπελής, Χατζηγιοβάννης, Ανουάρ (Νάγκι 46′), Δώνης Χ, Ζαχίντ (Περέα 68′), Μακέντα (Κολοβός 70′)

Ατρόμητος (Παντελίδης): Μέγερι, Κιβρακίδης, Γούτας, Καχίλα, Κατράνης, Μάντσον, Χαρίσης (Μπουσουλάτζιτς 46′), Μανούσος (Ούμπιδες 73′), Ανδρούτσος (Γκάλο 41′), Ενσικουλού, Βέλλιος