18.9 C

Παναθηναϊκός – Ερυθρός Αστέρας 82-86: Οι Σέρβοι τον έκαναν πελάτη!

Απίθανος Ερυθρός Αστέρας έβγαλε… σφυγμό στο ΟΑΚΑ. Οι Ερυθρόλευκοι της Σερβίας έδωσαν γερή «σφαλιάρα» στον Παναθηναϊκό που ζει ακόμα στιγμές… ευτυχίας με τον Μάριο Χεζόνια και με εκπληκτικό Λόιντ στην τέταρτη περίοδο, αλλά και φοβερή άμυνα πέτυχαν την 9η φετινή νίκη τους. Την ίδια ώρα οι Πράσινοι έμειναν στις 10 νίκες και υπέστησαν τη 18η ήττα τους

Θυμίζουμε πως οι Ερυθρόλευκοι του Ράντονιτς στα τελευταία 10 παιχνίδια είχαν μόλις μία νίκη, αυτή της προηγούμενης αγωνιστικής απέναντι στην ουραγό Χίμκι που αποτελεί τον… σάκο του μποξ! Μάλιστα, παρότι είναι προτελευταίοι στη βαθμολογία, μπόρεσαν να κερδίσουν τον Παναθηναϊκό και στο Βελιγράδι και στην Αθήνα τη φετινή σεζόν!

Οι Πράσινοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι χάρη στα δύο εύστοχα τρίποντα που είχε με το… καλησπέρα ο Σαντ-Ρος έφτασαν στο 9-0. Οι φιλοξενούμενοι σπατάλησαν νωρίς τα φάουλ τους και οι γηπεδούχοι πολύ εύκολα διατήρησαν ένα προβάδισμα έξι πόντων για το 23-17 του πρώτου δεκαλέπτου.

ΤΟ ΕΚΡΗΚΤΙΚΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ ΤΟΥ ΣΑΝΤ-ΡΟΣ

Ωστόσο με εξαίρεση την κλασική δουλειά που έκανε στη ρακέτα ο Παπαγιάννης, οι υπόλοιποι δεν μπορούσαν να βρουν ρυθμό στην επίθεση και ήταν φανερό πως το ψηλό σχήμα δεν λειτούργησε.

Οι παίκτες του Ράντονιτς έκαναν την αντεπίθεση τους και με τους Κούζμιτς – Νοκό να κάνουν μπόλικη δουλειά στη ρακέτα έκαναν το παιχνίδι ντέρμπι και ο Ερυθρός Αστέρας ισοφάρισε σε 40-40 στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.

ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΤΟΥ ΟΓΚΑΣΤ

Με την ψυχολογία στα ύψη, οι φιλοξενούμενοι πήραν ένα μικρό προβάδισμα τεσσάρων πόντων στο τρίτο δεκάλεπτο, ωστόσο από ασίστ, τρίποντο Χεζόνια και ένα καλό σερί 11-0 οι Πράσινοι έδειχναν να μπορούν να ελέγξουν την κατάσταση.

Ωστόσο, ο Γουόλντεν σήμανε την αντεπίθεση και ξεκίνησε ένα απίθανο σερί από πλευράς Σέρβων που έφτασε το 0-18. Όλα έδειχναν από εκείνη τη στιγμή πως το μομέντουμ είναι στην πλευρά του Ράντονιτς.

Με το σκορ στο 59-65 στο ΟΑΚΑ και τον Ερυθρό Αστέρα να προηγείται του Παναθηναϊκού, ο κόουτς των Πράσινων οδηγήθηκε στα αποδυτήρια.

Ο Όντεντ Κάτας αποβλήθηκε με δεύτερη τεχνική ποινή στα 8′:29″ πριν το φινάλε του παιχνιδιού, με αποτέλεσμα ο Λίορ Λούμπιν να καθοδηγεί τον Παναθηναϊκό μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης.

Η ΑΠΟΒΟΛΗ ΤΟΥ ΚΑΤΑΣ

Ο Λόιντ ανέλαβε δράση στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού, πέτυχε τους 16 από τους 27 πόντους του στην τέταρτη περίοδο και ο Ερυθρός Αστέρας έφυγε από το ΟΑΚΑ με το ροζ φύλλο αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 40-40, 59-60, 82-84.