20.5 C

Παναθηναϊκός – Φενέρμπαχτσε 82-68: Σπουδαία νίκη με ρεσιτάλ Νέντοβιτς

Ο Παναθηναϊκός πήρε μία σημαντική νίκη, σε έναν πολύ κακό αγώνα στο ΟΑΚΑ χωρίς τον αρχηγό του, Ιωάννη Παπαπέτρου, επί της Φενέρμπαχτσε με 82-68, με τον Νέντοβιτς να δίνει ρεσιτάλ (28 π, 7/12 τριπ) και βελτίωσε το ρεκόρ του σε 3-1, καθώς έχει ένα παιχνίδι λιγότερο.

Από την αρχή του αγώνα ο Παναθηναϊκός έδειξε πιο φρέσκος από τη Φενέρμπαχτσε και κατάφερε, παίζοντας κατά κύριο λόγο με τρίποντα και με παιχνίδι μέσα στη ρακέτα να πάρει μία σημαντική διαφορά.

Ωστόσο, τα τέσσερα τρίποντα που πέτυχαν οι Πράσινοι στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν και τα μοναδικά που σημείωσαν στο πρώτο ημίχρονο, με τα στεφάνια να… αναστενάζουν από την αστοχία κυρίως των γηπεδούχων, αλλά και των φιλοξενούμενων.

Πάντως φαίνεται ότι η Φενέρ με την αποχώρηση του Ζέλικο Ομπράντοβιτς έχει χάσει και άλλα προνόμοια που είχε μέχρι πρότινος στη Eruoleague. Ο τωρινός προπονητής της Φενέρ, Ιγκόρ Κοκόσκοβ, σχεδόν από την αρχή του παιχνιδιού έδειξε τη δυσαρέσκειά του προς τους διαιτητές, κάνοντας έντονα παράπονα, που έφεραν την πρώτη τεχνική ποινή.

Μάλιστα, ο Σέρβος τεχνικός ήταν τόσο έξαλλος, σε δέυτερο συνεχόμενο σπρώξιμο που δέχθηκε ο Ντε Κολό σε ντράιβ και δέχθηκε δεύτερη τεχνική ποινή και 3:37 πριν από τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου αποβλήθηκε από τον αγώνα και η Φενέρ συνέχισε μέχρι το τέλος της αναμέτρησης χωρίς τον προπονητή της.

Αυτή η εξέλιξη επηρέασε για λίγο την τουρκική ομάδα και οι Πράσινοι κατάφεραν να εκμεταλλευτούν τις βολές που κέρδισαν για να ανεβάσουν για πρώτη φορά τη διαφορά πάνω από 10 πόντους (33-23), ενώ πριν τη λήξη του πρώτου 20λεπτου, οι Πράσινοι προηγήθηκαν και με 12 (37-25), με την ομάδα του Κοκόσκοβ να μειώνει τελικά στους 7 (37-30) στην ανάπαυλα.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, η Φενέρμπαχτσε κατάφερε να μπει εμφανώς πιο δυναμικά στην αναμέτρηση, μείωσε αρχικά στον έναν πόντο (41-40) και στη συνέχεια  ισοφάρισε με τον Ντουβερίογλου σε 43-43.

Η ομάδα του Γιώργου Βόβορα όμως δεν το έβαλε κάτω και μπόρεσε να παραμείνει μπροστά στο σκορ με τους Νέντοβιτς και Σάικς να καταφέρνουν να βρουν και πάλι το δρόμο να σκοράρουν πίσω από την γραμμή του τριπόντου.

Το «τριφύλλι», έκλεισε την τρίτη περίοδο στο +6 (62-56), αλλά η Φενέρμπαχτσε διαμαρτυρήθηκε για ακόμα μία περίπτωση φάουλ και μάλλον την πιο ξεκάθαρη. Ο Νάντο Ντε Κολό, στην τελευταία του προσπάθεια στο τρίτο δεκάλεπτο σούταρε από το κέντρο, ο Όγκαστ έπαιξε άμυνα, αλλά δεν του άφησε περιθώριο να προσγειωθεί.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός κυριάρχησε στο παρκέ του ΟΑΚΑ και με τον Νέντοβιτς να μην σταματά ούτε λεπτό ανέβασε ακόμα περισσότερο την υπέρ του διαφορά. Ο Σέρβος γκαρντ… σκότωσε ουσιαστικά τη Φενέρ με τρία τρίποντά του, βάζοντας τους Πράσινους για τα… καλά μπροστά στο σκορ.

Με αυτόν τον τρόπο, η ομάδα του Βόβορα πήρε την απαιτούμενη ψυχολογία και τελικά επικράτησε με το εμφατικό 82-68 επί της τουρκικής ομάδας. Πλέον, η Φενέρ υποχώρησε στο 2-3 και η αλήθεια είναι ότι το μπάσκετ που παίζει δεν εντυπωσιάζει.

Τα δεκάλεπτα: 22-13, 37-30, 62-56