16.6 C

Παναθηναϊκός – Φίλιππος Βέροιας 2-1: Δύσκολη φιλική νίκη, άρεσαν ξανά οι φιλοξενούμενοι

Δυνατό φιλικό παιχνίδι έδωσε ο Παναθηναϊκός απέναντι στον Φίλιππο Βέροιας στο κλειστό του Αγίου Θωμά στο Μαρούσι. Οι Πράσινοι μέτρησαν τις δυνάμεις τους απέναντι σε μια ομάδα που ήταν αήττητη ως τώρα στα τρία εκτός έδρας φιλικά ματς που είχε δώσει. Στη Σύρο o Φίλιππος νίκησε τον Φοίνικα με 3-1 στο πρώτο ματς και αναδείχτηκε ισόπαλος 2-2 στο δεύτερο ματς ενώ ισόπαλος 2-2 αναδείχτηκε και στο εκτός έδρας παιχνίδι με τον Μίλωνα.

Ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος έβγαλε χρήσιμα συμπεράσματα και δοκίμασε διάφορα σχήματα. Στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί μέχρι περίπου τα μισά του σετ ωστόσο στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάραουν προβάδισμα και τελικά να κατακτήσουν το σετ με 0-1.

Στο δεύτερο σετ οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμούς πήραν από την αρχή προβάδισμα και πλήρωσαν τον αντίπαλο με το… ίδιο νόμισμα ισοφαρίζοντας σε 1-1 με 25-20. Το τρίτο σετ ήταν το πιο συναρπαστικό και ο Παναθηναϊκός κατάφερε να είναι ψύχραιμος στα κρίσιμα σημεία κατακτώντας το με 26-24, παρότι βρέθηκε να χάνει με 4-11 και σφράγισε παράλληλα τη φιλική νίκη.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Τσάτσιτς 13 (10/22 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 50% υπ. – 29% άριστες), Γιάκομπσεν 4 (1/1 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Μάρκου 7 (6/17 επ., 1 άσσος), Ρανγκέλ 13 (9/14 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Σερεμέτης 11 (10/15 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. – 17% άριστες), Πελεκούδας 2 (1/7 επ., 1 μπλοκ) / Συναδινός (λ, 65% υπ. – 45% άριστες), Μούχλιας 5 (3/5 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 45% υπ. – 27% άριστες), Πανταλέων.

Α.Π.Σ. ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Σωκράτης Τζιουμάκας): Μπεάτι 5 (4/9 επ., 1 μπλοκ, 57% υπ. – 29% άριστες), Μπίσετ 2 (2/3 επ.), Προύσαλης 1 (1 μπλοκ), Τζιουμάκας Στ. 9 (7/16 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 52% υπ. – 16% άριστες), Γάτσης 7 (4/8 επ., 3 μπλοκ), Τζιουμάκας Γ. 17 (14/31 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Μπουράκης (λ, 56% υπ. – 33% άριστες), Τσιάρας, Εντουάρντο 2 (2/3 επ.), Φερέλ 3 (1/1 επ., 2 μπλοκ).