20.9 C

Παναθηναϊκός – Ιωνικός 4-1: Ο Καρλίτος ξανάνιωσε στη Λεωφόρο (vid)

Ο Παναθηναϊκός έκανε περίπατο κόντρα στον Ιωνικό και έχει πλέον την καλύτερη επίθεση του πρωταθλήματος, παρότι είναι μόλις η μία από τις δυο ομάδες της Super League με μηδέν γκολ εκτός έδρας

Με άλλη ψυχολογία παίζει μπροστά στον κόσμο του ο Παναθηναϊκός. Το έδειξε στο 4-0 με τον Απόλλωνα, στο 5-2 με τον Βόλο και το έκανε ξανά στο 4-1 με τον Ιωνικό για την 6η αγωνιστική της Super League το βράδυ του Σαββάτου (16/10).

Οι Πράσινοι βρήκαν – ξανά – το γρήγορο γκολ και απέφυγαν τυχόν περιπέτειες. Πρωταγωνιστής ήταν ο Καρλίτος που έφτασε τα 7 γκολ σε 6 ματς (όλα στα τρία που είναι εντός έδρας) και ενώ πέρυσι είχε μόλις 6 σε 32 συμμετοχές!

Στο 6ο λεπτό ο Ρουμπέν Πέρεθ βρήκε στα αριστερά της περιοχής των φιλοξενούμενων τον Ισπανό φορ που συνέκλινε και εκτέλεσε τον Χουτεσιώτη για το 1-0.

Ωστόσο η χαρά των γηπεδούχων κράτησε μόλις 6 λεπτά. Οι Νικαιώτες μετά το κόρνερ που κέρδισαν και την κακή απομάκρυνση του Πούγγουρα ισοφάρισαν με την ωραία κεφαλιά του Σάντσες από τη σέντρα του Άοσμαν.

Όλα έδειχναν πως το 1-1 θα διατηρηθεί μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους παρά τις πολλές ευκαιρίες που δημιούργησαν οι Πράσινοι, την ώρα που ο Ιωνικός απείλησε μόνο με τον Καμπράλ. Στο 38′ ο Καρλίτος βγήκε τετ α τετ από την κάθετη του Αλεξανδρόπουλου και σημείωσε το 2-1 με ωραίο πλασέ.

Η ορμή με την οποία μπήκαν οι γηπεδούχοι στο δεύτερο μέρος τους βοήθησε να τελειώσουν το ματς από το 55′. Πρώτα ο Καρλίτος αξιοποίησε το λάθος του Βαφέα για να γράψει το 3-1 και να πετύχει το πρώτο του χατ τρικ στην Ελλάδα, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Παλάσιος ανατράπηκε και κέρδισε πέναλτι που ανέλαβε να εκτελέσει ο ίδιος για να σημειώσει το πρώτο του γκολ με τη φανέλα του τριφυλλιού.

Το 4-1 παρέμεινε πολύ άνετα μέχρι το τέλος, ενώ από το 79′ οι Νικαιώτες αγωνίστηκαν με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Σαλβαδόρ Σάντσες με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΙΩΝΙΚΟΣ 4-1

Σκόρερ: 6′, 38′, 53′ Καρλίτος, 55′ πεν. Παλάσιος / 12′ Σαλβαδόρ Σάντσες

Διαιτητής: Μανούχος

Γήπεδο: Α. Νικολαΐδης

Κόκκινες: 79′ Σάντσες

Κίτρινες: Σάρλια / Σάντσες

Παναθηναϊκός (Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Φακούντο Σάντσες, Σάρλια, Πούγγουρας, Χουάνκαρ, Ρουμπέν Πέρεθ, Αλεξανδρόπουλος (86′ Μαουρίσιο), Χατζηγιοβάνης (81′ Μπουζούκης), Παλάσιος (70′ Βιγιαφάνιες), Βιτάλ (81′ Αϊτόρ), Καρλίτος (70′ Ιωαννίδης)

Ιωνικός (Σπανός): Χουτεσιώτης, Κωνσταντινίδης, Βαφέας, Σαλβαδόρ Σάντσες, Βαλεριάνος, Ρομαό, Κάνιας (70′ Γκοτσούλιας), Ματσούκας (69′ Μπάσα), Άοσμαν (86′ Μύγας), Καμπράλ (69′ Μάναλης), Τουράμ