16.7 C

Παναθηναϊκός – Λαμία 3-2: Πρώτη νίκη μετά από ακριβώς 5 μήνες!

Ο Παναθηναϊκός έκλεισε τα φιλικά με νίκη στις καθυστερήσεις απέναντι στη Λαμία (3-2) στο «Α. Νικολαΐδης» και για πρώτη φορά πανηγύρισε νίκη μετά τις 4 Απριλίου όταν είχε επικρατήσει με 3-0 του ΠΑΟΚ στην έδρα του.

Έκτοτε οι Πράσινοι μετρούσαν 15 σερί ματς χωρίς νίκη – σε επίσημα και φιλικά – με την ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς να παρουσιάζεται ανέτοιμη ενόψει της πρεμιέρας του πρωταθλήματος όπου θα υποδεχθεί τον Απόλλωνα Σμύρνης.

Το ντεμπούτο του με τα πράσινα – αγωνιζόμενος για 60′ – έκανε ο Βιτάλ, ενώ καλή παρουσία είχε ο Λούντκβιστ που μοίρασε την ασίστ στον Μαουρίσιο για το 1-1 στο 31′. Οι Φθιώτες είχαν προηγηθεί στο 23′ με το ωραίο σουτ του Ορτέγκα.

Αμυντικά οι Πράσινοι αντιμετώπισαν πολλά προβλήματα στην άμυνα και στο 75′ οι φιλοξενούμενοι βρήκαν δεύτερο γκολ με το πλασέ του Βλαχομήτρου μετά τη σέντρα του Σαραμαντά.

Οι παίκτες του Γιοβάνοβιτς απάντησαν στο 88′ με τον Μπουζούκη ενώ στις καθυστερήσεις από τη σέντρα του Χουάνκαρ χρίστηκε σκόρερ ο Καρλίτος για το τελικό 3-2 του Παναθηναϊκού που… τρέχει να διορθώσει τα αμυντικά του ζητήματα μια βδομάδα πριν την πρεμιέρα του πρωταθλήματος.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Ξενόπουλος, Χατζηθεοδωρίδης (61΄Χουάνκαρ) , Πούγγουρας (61΄ Βέλεθ), Σάρλια, Σάντσες (61΄ Κώτσιρας), Πέρεθ (74΄ Αθανασακόπουλος), Μαουρίσιο, Λούντκβιστ, Αϊτόρ (70΄ Μπουζούκης), Βιτάλ (61΄ Βιγιαφάνιες), Μακέντα (70΄ Καρλίτος).

ΛΑΜΙΑ: Σαράνοφ,Σκόνδρας (62΄Μαζουλουξής), Αντέτζο (62΄ Βύντρα), Ορτέγκα (56΄ Σαραμαντάς), Τζανετόπουλος, Ρόμανιτς, Τζανδάρης (83΄ Μαργαρίτης), Νούνες (76΄ Τρουμπούλος), Γκέντζογλου (36΄ Τιρόνε), Καραμάνος, Ελευθεριάδης