17.9 C

Παναθηναϊκός – Λαύριο 102-83: Στα δύσκολα μίλησε η εμπειρία (των διαιτητών…)

Το Λαύριο είχε τον τρόπο να επιστρέφει κάθε φορά που ο Παναθηναϊκός έχτιζε διαφορές άνω των 10+ πόντων, δεν κατάφερε όμως να συνέλθει από τα αλλεπάλληλα «χτυπήματα» των διαιτητών στο τελευταίο 7λεπτο του ματς, αρχής γενομένης από το αντιαθλητικό-εφεύρεση του Νικολαΐδη στον Νέντοβιτς - Τραυματίστηκε στον αστράγαλο ο Σέρβος, αγωνιούν οι Πράσινοι

Ο Παναθηναϊκός έδειχνε να έχει εξ αρχής στο χέρι του τη νίκη απέναντι στο Λαύριο παρά τις απουσίες του (από τους φιλοξενούμενους απουσίαζε μόνο ο Γκόινς) μιας και στο πρώτο δεκάλεπτο κυριάρχησε. Ωστόσο, η εξαιρετική ομάδα του Χρήστου Σερέλη φρόντισε να μην παρατήσει το ματς και να μπει στο παιχνίδι για να διεκδικήσει κάτι, έστω κι αν η διαιτητική τριάδα ειδικά στο τέταρτο δεκάλεπτο έκανε ό,τι μπορούσε για να της το στερήσει και να αφήσει ένα μαξιλαράκι ασφαλείας στους Πράσινους που αγχώνονταν κάθε φορά που επέστρεφαν οι φιλοξενούμενοι…

Η μία ήταν όταν με σερί 0-13 από το 36-23 ισοφάρισε 36-36 αλλά εκεί εκ νέου ο Παναθηναϊκός που έπαιξε με ενδεκάδα (ο ένας ο Αβδαλάς – εκτός έμειναν οι Παπαπέτρου, Ουάιτ) και η άλλη ήταν στο τέταρτο δεκάλεπτο (μείωσαν στο 75-72), όταν και ο Νεμάνια Νέντοβιτς τραυματίστηκε στον αστράγαλο για αυτό και επικρατεί αγωνία στο πράσινο στρατόπεδο.

Ο Σέρβος πάνω στο σουτ προσγειώθηκε άτσαλα πάνω στο πόδι του Αλέξανδρου Νικολαΐδη, στον οποίο οι διαιτητές παρότι ο γκαρντ του Λαυρίου κάνει κίνηση να τον αποφύγει προς την άλλη πλευρά, έδειξαν αντιαθλητικό φάουλ αφού είδαν τη φάση στο βίντεο!

Να σημειωθεί πως ο Νέντοβιτς αποχώρησε μόνος του και δεν αγωνίστηκε στο υπόλοιπο της αναμέτρησης ενώ θα υποβληθεί σε εξετάσεις για να διαπιστωθεί αν θα προλάβει την Άλμπα την Παρασκευή (10/12) στο ΟΑΚΑ.

Οι Πράσινοι ξαναπάτησαν το πόδι στο γκάζι, το συγκεκριμένο αντιαθλητικό μαζί με την τεχνική ποινή στον πάγκο του Λαυρίου βοήθησαν να ανοίξει η διαφορά ώστε ο Παναθηναϊκός να φτάσει στην επικράτηση (102-83) και να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα.

Κορυφαίοι για τους γηπεδούχους ήταν οι Έβανς και Σαντ Ρος με 22 και 19 πόντους αντίστοιχα, ενώ εξαιρετικός ήταν ο Περσίδης από πλευράς φιλοξενούμενων με 15 πόντους (4/5 τρίποντα) και ο Κάρτερ που είχε 12 πόντους και 8 ασίστ.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πιτσίλκας – Μαγκλογιάννης – Σκαλτσής

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-16, 49-44, 73-66, 102-83.

Ομαδικά στατιστικά – Παναθηναϊκός: 30/44 δίποντα, 8/22 τρίποντα, 18/19 βολές, 31 ριμπάουντ (24 αμυντικά + 7 επιθετικά), 26 ασίστ, 6 λάθη, 6 κλεψίματα, 4 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά – Λαύριο: 19/38 δίποντα, 11/23 τρίποντα, 12/12 βολές, 27 ριμπάουντ (20 αμυντικά + 7 επιθετικά), 17 ασίστ, 12 λάθη, 3 κλεψίματα.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πρίφτης): Παπαγιάννης 10 (5/7 δίποντα, 10 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Μποχωρίδης 5, Νέντοβιτς 15 (3/4 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 3/4 βολές, 7 ασίστ), Έβανς 22 (9/11 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/1 βολή, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σαντ Ρος 19 (5/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/3 βολές, 3 ασίστ), Πέρι 5, Μέικον 10 (1/3 τρίποντα, 8 ασίστ), Καββαδάς 2, Κασελάκης 10 (2/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Αβδάλας, Μαντζούκας 4.

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Κάρτερ 12 (2/5 τρίποντα, 8 ασίστ), Μουράτος 15 (5/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές), Κακλαμανάκης 6 (2/7 δίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Περσίδης 12 (4/5 τρίποντα), Γερομιχαλός 16 (3/4 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 1/1 βολή), Νικολαΐδης 2, Σμιθ 9 (1), Αμίνου 4, Πιλάβιος, Φιλοξενίδης, Σπρίντζιος, Βουλγαρόπουλος 7.