22.5 C

Παναθηναϊκός – Μπάγερν 83-76: Η άμυνα έφερε τη νίκη μετά από έναν μήνα

Με αρκετό άγχος και την ψυχή στο στόμα, ο Παναθηναϊκός υπερκέρασε το εμπόδιο της Μπάγερν στο ΟΑΚΑ (83-76) για να πανηγυρίσει την πρώτη του νίκη μετά τις 22 Οκτωβρίου και το εντός έδρας παιχνίδι με τη Φενέρ. Το τριφύλλι πέτυχε το τρίτο του θετικό αποτέλεσμα σε εννέα ματς και ανάσανε μετά από διαδοχικές ήττες με πολύ κακό πρόσωπο.

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να πάει το ματς σε χαμηλό τέμπο και βγάζοντας πολλή ενέργεια στην άμυνα έθεσε νοκ άουτ τον Τόμας από νωρίς με δύο φάουλ, κάτι που άλλαξε τα πλάνα του Αντρέα Τρινκέρι. Ο Ιταλός που είχε να διαχειριστεί την απουσία του Τζέντοβιτς, είδε τον Μπόλντγουιν να ξεκινά άσχημα το ματς με αποτέλεσμα να έχει περιορισμένες λύσεις επιθετικά.

Η ομάδα του Γιώργου Βόβορα ουσιαστικά δέχθηκε έξι πόντους από δύο φάουλ από τα 6.75μ., ενώ επιθετικά βασίστηκε στον Μπέντιλ που ήταν κομβικός. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Γερμανοί υπέπεσαν σε νέα λάθη, ο Παναθηναϊκός βασίστηκε στην άμυνα και στον αιφνιδιασμό και έφτασε στο +13 με το τρίποντο του Μακ (26-13).

Με ένα 0-5 σερί που έτρεξε ο Λούτσιτς η Μπάγερν μείωσε, αλλά ο Παναθηναϊκός έκανε ξανά διψήφια τη διαφορά και με τον Παπαγιάννη να καρφώνει εντυπωσιακά σε δύο περιπτώσεις και να οδηγεί την ομάδα του στο +9 στο φινάλε του πρώτου μέρους.

Το σκορ έμοιαζε κολακευτικό για την Μπάγερν που βρήκε τον τρόπο να διατηρηθεί στο κόλπο με όπλο τον Ρέινολντς, ο οποίος στο πλάι του Λούτσιτς δεν επέτρεψε στον Παναθηναϊκό να εφησυχάσει.

Οι Πράσινοι με τον Νέντοβιτς να πετυχαίνει σημαντικά τρίποντα και τον Σαντ Ρος να σκοράρει με λέι απ στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου (60-54) μπόρεσε να κόψει τη φόρα της Μπάγερν που έκανε την τελική αντεπίθεση της στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Τσίπσερ, Ρέινολντς και Λούτσιτς μείωσαν τη διαφορά στους δύο, αλλά ο… ηγέτης των Πράσινων απάντησε εντυπωσιακά. Ο Νέντοβιτς σκόραρε τρεις σερί πόντους, ο Παπαπέτρου έκανε το +9 (79-70), αλλά οι Γερμανοί δεν είχαν χρόνο και παρά το τρίποντο του Τσίπτσερ γνώρισαν τη δεύτερη εκτός έδρας ήττα τους και έπεσαν στο 7-4.

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 44-35, 60-54, 83-76.