19.1 C

Παναθηναϊκός – Μπαρτσελόνα 81-92: Καταλανικό… χουνέρι

Ο Παναθηναϊκός γνώρισε την ήττα από την Μπαρτσελόνα στο ΟΑΚΑ με 81-92, στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής της Euroleague και υποχώρησε στο 14-11, ενώ οι Καταλανοί ανέβηκαν στο 19-6.

Το ξεκίνημα του αγώνα ήταν αρκετά καλό για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος κατάφερε να πάρει προβάδισμα ακόμα και με πέντε πόντους (16-11), αλλά η Μπαρτσελόνα αντέδρασε άμεσα, με την πρώτη περίοδο να κλείνει στο 23-20.

Στη συνέχεια η ομάδα του Ρικ Πιτίνο ανέβασε την απόδοσή της και παίζοντας πολύ καλή άμυνα κατάφερε να ανεβάσει και την υπέρ της διαφορά στους οκτώ πόντους (37-29). Ωστόσο, η ομάδα του Σβέτισλαβ Πέσιτς δεν τα παράτησε και κατάφερε να μειώσει τη διαφορά στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου στους έξι (45-38).

Στην επανάληψη η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στη μεγαλύτερη διάρκεια του δεκαλέπτου, με τους Πράσινους να ελέγχουν τον ρυθμό και την Μπαρτσελόνα να ψάχνει ακόμα τα πατήματά της στο παρκέ του ΟΑΚΑ. Με τον Κόρι Χίγκινς να κάνει ένα εξαιρετικό παιχνίδι (17 π) η Μπάρτσα έμεινε στη διεκδίκηση της νίκης και τελικά η διαφορά μειώθηκε στους δύο πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (69-67).

Με την έναρξη του τέταρτου δεκαλέπτου, οι Καταλανοί πήραν για πρώτη φορά προβάδισμα στο σκορ (69-70), με τους γηπεδούχους να μπαίνουν και πάλι μπροστά στο σκορ με 74-70. Ωστόσο, στα τελευταία λεπτά έκανε την εμφάνισή του ο κακός Παναθηναϊκός, καθώς οι παίκτες του Ρικ Πιτίνο δεν ήταν συγκεντρωμένοι στην άμυνα και δεν μπόρεσαν να βρουν ρυθμό την επίθεση.

Με τον Νίκολα Μίροτιτς (20 π) να μιλά στην τελευταία περίοδο, όπου σημείωσε εννέα πόντους, η Μπαρτσελόνα γύρισε εκ νέου την αναμέτρηση και κατάφερε να διατηρηθεί μπροστά στο σκορ στα τελευταία λεπτά, παίρνοντας μάλιστα και μία σημαντική διαφορά.

Έτσι, ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να επιστρέψει ξανά στη διεκδίκηση της νίκης και η Μπαρτσελόνα εν τέλει πανηγύρισε την κατάκτηση του ροζ φύλλου αγώνα με 81-92, δεχόμενη μόλις 12 πόντους στην τέταρτη περίοδο.

Από τον Παναθηναϊκό ξεχώρισαν οι Γιώργος Παπαγιάννης (14 π) και Τζίμερ Φριντέτ (13 π), με τον Αμερικανό όμως να είναι πολύ άστοχος, σουτάροντας με 50% από εντός πεδιάς (5/10), έχοντας μόλις 2/6 τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 45-38, 69-67, 81-92