14.3 C

Παναθηναϊκός – ΟΦΗ 2-0: Δεν πείθει αλλά κερδίζει

Ο Παναθηναϊκός έχει αποκτήσει νέα… ταυτότητα με τον Λάζλο Μπόλονι στον πάγκο του και τα πρώτα παιχνίδια του 2021 αρκούν για να πιστοποιήσουν του λόγου το αληθές.

Οι Πράσινοι επικράτησαν με 2-0 του ΟΦΗ στο «Α. Νικολαΐδης» παίζοντας σκληρή άμυνα, χωρίς να φτιάξουν πολλές φάσεις και κράτησαν για πέμπτο σερί ματς το μηδέν, πετυχαίνοντας παράλληλα την τέταρτη σερί νίκη τους.

Όπως όλες οι προηγούμενες αναμετρήσεις, έτσι και σε αυτή, ο Παναθηναϊκός βρήκε σχετικά νωρίς γκολ, στην πρώτη του «καθαρή» τελική προσπάθεια. Τα περισσότερα σουτ που είχε δοκιμάσει είχαν κοντράρει και είχαν φύγει κόρνερ.

Ο Εμμανουηλίδης έβγαλε τη σέντρα για τον Σένκεφελντ που με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του… σκυμμένου Βάτερμαν για το 1-0.

ΤΟ 1-0 ΤΟΥ ΣΕΝΚΕΦΕΛΝΤ

Ο ΟΦΗ από την πλευρά του στο δεύτερο ημίχρονο κράτησε την μπάλα, κέρδισε όλες τις μάχες στη μεσαία γραμμή, αλλά δεν έφτασε με αξιώσεις στην εστία του Διούδη. Ο διεθνής γκολκίπερ του τριφυλλιού επενέβη στο 82ο λεπτό σωτήρια πριν η μπάλα καταλήξει στον αμαρκάριστο Γρίβα.

Στο 87′ ο Αλεξανδρόπουλος (κι αφού νωρίτερα ο Αϊτόρ είχε δοκάρι στην πρώτη τελική των Πρασίνων στο ματς μετά το 32′) έκανε μαγική ενέργεια και με τακουνάκι βρήκε τον Καμπετσή που σούταρε και διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΟΦΗ 2-0

Γήπεδο: Απόστολος Νικολαΐδης

Σκόρερ: 32′ Σένκεφελντ, 87′ Καμπετσής

Διαιτητής: Καραντώνης

Κίτρινες: Αϊτόρ, Αλεξανδρόπουλος / Βαφέας, Νέιρα

Παναθηναϊκός (Μολό): Διούδης, Μολό, Πούγγουρας, Σένκεφελντ, Χουάνκαρ, Βέλεθ, Αλεξανδρόπουλος, Μαουρίσιο (75′ Βιγιαφάνιες), Καμπετσής (90′ Χατζηθεοδωρίδης), Ιωαννίδης (69′ Μακέντα), Εμμανουηλίδης (69′ Αϊτόρ).

ΟΦΗ (Σίμος): Βάτερμαν, Ουές, Σελίμοβιτς, Διαμαντής, Γιαννούλης (85′ Ντε Γκούζμαν), Βαφέας (61′ Τσιλιανίδης), Στάικος (72′ Γρίβας), Κοροβέσης, Σαρδινέρο, Νέιρα, Στάρτζεον.