21 C

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 99-93: Ιδανικός αυτόχειρας ο Θρύλος

Ο Ολυμπιακός έχασε ένα ακόμη παιχνίδι μέσα από τα χέρια του, καθώς ο Παναθηναϊκός ήταν ο νικητής στο ντέρμπι των «αιωνίων», επικρατώντας των Ερυθρόλευκων στην παράταση με 99-93, στο πλαίσιο της δωδέκατης αγωνιστικής της Euroleague.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε τον αγώνα όπως και με την Αρμάνι Μιλάνο, δηλαδή με τους Αντώνη Κόνιαρη, Βασίλη Σπανούλη, Κώστα Παπανικολάου, Γιώργο Πρίντεζη και Νίκολα Μιλουτίνοφ. Οι Ερυθρόλευκοι μπήκαν δυναμικά στην αναμέτρηση και μπόρεσαν να προηγηθούν νωρίς στην πρώτη περίοδο με πέντε πόντους (2-7). Ωστόσο, ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και κατάφερε να πάρει τα ηνία του αγώνα (14-13) και να κλείσει την ρπώτη περίοδο μπροστά στο σκορ με 18-17.

Η ομάδα του Κεστούτις Κεμζούρα θέλησε να συνεχίσει στον ίδιο ρυθμό και να μείνει κοντά στους «πράσινους», αλλά ο Ταϊρίς Ράις (41 π) έκανε τα πάντα και με 15 πόντους στο πρώτο ημίχρονο έβαλε την ομάδα σε θέση οδηγού. Η αμυντική λειτουργία του Ολυμπιακού δεν ήταν καλή και έτσι οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανεβάσουν την υπέρ τους διαφορά στους επτά πόντους (46-39) στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Το δεύτερο μισό του αγώνα ξεκίνησε με την ομάδα του Ρικ Πιτίνο να πατά καλύτερα στο παρκέ του ΟΑΚΑ, καταφέρνοντας να ανεβάσει αρκετά ψηλά τη διαφορά (54-41). Ωστόσο, οι Ερυθρόλευκοι δεν είχαν πει την τελευταία τους κουβέντα και με μία αντεπίθεση διαρκείας έριξαν τη διαφορά στους δύο πόντους (63-61) στη λήξη της τρίτης περιόδου.

Με την έναρξη της τέταρτης, μάλιστα, ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά (63-64) με τρίποντο του Μπράντον Πολ (16 π, 5/6 τριπ). Βέβαια, το roller coaster του ΟΑΚΑ δεν τελείωσε εκεί. Ο Παναθηναϊκός με επιμέρους 8-2 κατάφερε να μπει και πάλι μπροστά (74-66), αλλά και πάλι οι φιλοξενούμενοι δεν άφησαν τον αγώνα.

Οι Ερυθρόλευκοι βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα στα τελευταία λεπτά και κατάφεραν να περάσουν μπροστά στο σκορ με 76-78 και με τον Μπράντον Πολ να συνεχίζει να κάνει ένα από τα καλύτερά του παιχνίδι τη φετινή σεζόν, έβαλε μπροστά τον Ολυμπιακό με τρεις πόντους (78-81).

Με το σκορ στο 84-86, ο Ολυμπιακός ήθελε μία καθαρή άμυνα για να φύγει νικητής από το ΟΑΚΑ, αλλά ο Νικ Καλάθης (14 π, 10 ριμπ, 6 ασ) ήδη ότι ο Γιώργος Παπαγιάννης είχε miss match, καθώς τον μάρκαρε ο Γουέιντ Μπόλντγουιν και έτσι οι «πράσινοι» ισοφάρισαν σε 86-86 και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση με τον αρχηγό του Παναθηναϊκού να αστοχεί στο τελευταίο σουτ της κανονικής διάρκειας.

Η παράταση ξεκίνησε με τον Ταϊρίς Ράις να ευστοχεί σε ένα ακόμη τρίποντο, αλλά ο Ολυμπιακός επέστρεψε για ακόμη μία φορά και με τον αρχηγό του, Βασίλη Σπανούλη (18 π), πήρε τα ηνία του αγώνα (89-91), τρία λεπτά πριν από την ολοκλήρωση της παράτασης.

Οι γηπεδούχοι όμως με τον Ράις να συνεχίζει τον φοβερό του αγώνα, μπόρεσε να πάρει μία σημαντική διαφορά, πέντε πόντων (96-91). Στα τελευταία λεπτά ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον αντίπαλό του και έτσι ο Παναθηναϊκός έφτασε στην τελική επικράτηση με 99-93.

Με αυτήν τη νίκη ο Παναθηναϊκός βελτίωσε το ρεκόρ του σε 8-4, ενώ η ομάδα του Κεστούτις Κεμζούρα υποχώρησε στο 5-7.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 46-39, 63-61, 86-86 (κ.α), 99-93 (α’ παρ.)