21 C

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός: Όταν ο Τζόρτζεβιτς «πάγωσε» τη Λεωφόρο! (vid)

Μία «γλυκιά» ισοπαλία στη Λεωφόρο, σε «νεκρό» χρόνο!

Είναι ένα από τα παιχνίδια που έχουν μείνει χαραγμένα στη μνήμη των οπαδών του Ολυμπιακού. Οι Ερυθρόλευκοι δεν πανηγυρίζουν ισοπαλίες, αλλά το 1-1 στη Λεωφόρο, στις 24 Μαρτίου του 2002, είχε τη χάρη του!

Σε ένα επεισοδιακό ντέρμπι στο «Απόστολος Νικολαΐδης», όπου υπήρχαν οπαδοί και των δύο ομάδων, ο Θρύλος στάθηκε αλώβητος κόντρα σε όλους και όλα, ισοφαρίζοντας με πεντακάθαρο πέναλτι στις καθυστερήσεις! Εκείνο το ντέρμπι άρχισε και τελείωσε με επεισόδια και τον διαιτητή Μάκη Ευθυμιάδη να αποχωρεί αιμόφυρτος από τον αγωνιστικό χώρο λόγω της εισβολής εξαγριωμένων οπαδών των γηπεδούχων.

Τζόρτζεβιτς

Ο Στέλιος Βενετίδης ανατράπηκε από τον Μιχάλη Κωνσταντίνου εντός μεγάλης περιοχής (90’+3′), έχοντας προλάβει να τσιμπήσει την μπάλα, και ο Πρέντραγκ Τζόρτζεβιτς την έστειλε στα δίχτυα, διαμορφώνοντας το τελικό 1-1 στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων. Οι Πράσινοι είχαν προηγηθεί στο 76′ με γκολ του Εμάνουελ Ολισαντέμπε.

Τζόρτζεβιτς

Με την ισοπαλία στη Λεωφόρο, ο Θρύλος είχε μειώσει τη διαφορά στον ένα βαθμό από την ΑΕΚ (46 έναντι 45), με πέντε αγωνιστικές να απομένουν, ενώ ο Παναθηναϊκός είχε 42. Ο Ολυμπιακός είχε κατακτήσει το Πρωτάθλημα στην ισοβαθμία με την ΑΕΚ και τους 58 πόντους, επικρατώντας με συγκλονιστικό τρόπο στο μεταξύ τους παιχνίδι, με 4-3 στο ΟΑΚΑ, μία αγωνιστική πριν από το φινάλε της σεζόν 2001/02!