15.7 C

Παναθηναϊκός – Παναιτωλικός 2-1: Έπαιζε… μόνος του και νίκησε!

Σε ρυθμούς… προπόνησης ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 2-1 του Παναιτωλικού στο ΟΑΚΑ και επέστρεψε στις νίκες πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση.

Το σκορ δεν αποτυπώνει την πραγματική εικόνα της αναμέτρησης, αφού στην ουσία το τριφύλλι έπαιζε… μόνο του απέναντι σε μία κακή ομάδα που δεν επέδειξε την παραμικρή βελτίωση στο παιχνίδι της.

Η ομάδα του Μπόλονι ήταν άκρως αποτελεσματική στο πρώτο ημίχρονο, έχοντας σε εξαιρετική ημέρα (επιθετικά) τους δύο μπακ της. Ο Παναιτωλικός απείλησε πρώτος στο 9′ με τον Αζάντι να πιάνει την κεφαλιά και να στέλνει την μπάλα ελάχιστα άουτ, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Αϊτόρ βρήκε δίχτυα αλλά το τέρμα του ακυρώθηκε μέσω VAR ως οφσάιντ.

Τελικά στο 19ο λεπτό από κλέψιμο και πάσα του Βιγιαφάνιες στον Σάντσες, ο Αργεντινός δεξιός μπακ έβγαλε τη σέντρα και ο Μακέντα στο δεύτερο δοκάρι νίκησε τον Κνετ για το 1-0.

Πάλι από αντεπίθεση στο 43′ η μπάλα έφτασε στον έτερο μπακ τον νεαρό Ζαγαρίτη, εκείνος έβγαλε τη σέντρα και ο Λιάβας έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 2-0.

Οι Πράσινοι με την έναρξη του δεύτερου μέρους σκόραραν εκ νέου με τον Αϊτόρ, ωστόσο το γκολ του Ισπανού εξτρέμ ακυρώθηκε για χέρι του Βιγιαφάνιες στην αρχή της φάσης.

Η ομάδα του Αγρινίου κατάφερε απλά να μειώσει στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μεντόσα έπειτα από το χέρι που έκανε ο Σάντσες. Το τριφύλλι πήρε μία πολύ άνετη νίκη απέναντι σε μία ομάδα που σαφώς έδειξε να βρίσκεται σε πολύ χαμηλότερο αγωνιστικό επίπεδο.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 2-1

Σκόρερ: 19′ Μακέντα, 43′ αυτ. Λιάβας / 90+5′ πεν. Μεντόσα