12.5 C

Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ 3-0: Βρήκε αντίσταση μόνο στο πρώτο σετ

Σε τρίτο παιχνίδι οδηγούνται Παναθηναϊκός και ΠΑΟΚ όπου θα κριθεί η πρόκριση στους τελικούς της Volley league. Το τριφύλλι διόρθωσε το… λάθος του πρώτου ματς, κυριάρχησε στο δεύτερο παιχνίδι κόντρα στην ομάδα του Κώστα Δεληκώστα και ισοφάρισε την ημιτελική σειρά σε 1-1.

Το ματς κρίθηκε εν πολλοίς στο πρώτο σετ. Οι δύο ομάδες πήγαιναν… χέρι-χέρι μέχρι που ο ΠΑΟΚ έτρεξε ένα σερί 5-0 στο κρίσιμο σημείο (από 20-17, 20-22) με τον Μπούτο να πιέζει από τη θέση του σέρβις. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι έχασαν τέσσερα σετ μπολ, αλλά ο Παναθηναϊκός όταν είχε την ευκαιρία έκανε το 1-0 στα σετ με τον άσο του Πανταλέοντα και το μπλοκ του Ρανγκέλ (29-27).

Από εκεί και πέρα οι Πράσινοι μπήκαν δυναμικά στο δεύτερο σετ, προηγήθηκαν με 7-2, ενώ ο ΠΑΟΚ έχασε με τραυματισμό τον Σωτηρίου και αναγκάστηκε να παίξει με ακραίο τον λίμπερο του, Κωνσταντινίδη. Ο Μπούτος δεν έπιασε υψηλά στάνταρ απόδοσης όπως στο πρώτο παιχνίδι και ο Δικέφαλος βρήκε λύσεις μόνο από τον Νικήτα Εφραιμίδη που επιθετικά έπαιζε για όλους.

Αντίθετα, η ομάδα του Ανδρεόπουλου περιόρισε τα λάθη της και βρήκε πολλές λύσεις (παρά το πρόβλημα που είχε ο Τσάτσιτς στην υποδοχή), κυριάρχησε στο μπλοκ και είχε σε εξαιρετική ημέρα Ρανγκέλ και Ράπτη. Με επίθεση του τελευταίου και χαμένο σερβίς του Γάτση έκλεισε το δεύτερο σετ (25-17), ενώ στο τρίτο ο Παναθηναϊκός πήρε νωρίς το προβάδισμα και δεν δυσκολεύτηκε να το κατακτήσει με 25-18.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΠΑΟΚ 3-0

Τα σετ: 3-0 (29-27, 25-17, 25-18)

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκούς προήλθαν από 1 άσσο, 42 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν από 5 άσσους, 35 επιθέσεις, 1 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Τσάτσιτς 4 (3/8 επ., 1 μπλοκ, 52% υπ. – 31% άριστες), Γιάκομπσεν 3 (3/3 επ.), Ρανγκέλ 13 (8/13 επ., 5 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 9 (5/14 επ., 4 μπλοκ, 80% υπ. – 60% άριστες), Πανταλέων 12 (9/11 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ράπτης 15 (14/18 επ., 1 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 71% υπ. – 35% άριστες), Πελεκούδας, Μούχλιας.

Π.Α.Ο.Κ. (Κώστας Δεληκώστας): Χαραλαμπίδης 5 (4/10 επ., 1 μπλοκ), Φιλίποφ, Γάτσης 2 (2/8 επ.), Σωτηρίου 4 (4/9 επ., 67% υπ. – 25% άριστες), Μπούτος 12 (10/26 επ., 2 άσσοι), Εφραιμίδης 9 (8/19 επ., 1 άσσος, 67% υπ. – 38% άριστες) / Στεφάνου (λ, 69% υπ. – 62% άριστες), Κωνσταντινίδης 5 (4/11 επ., 1 άσσος, 60% υπ.-33% άριστες), Τερζής 1 (1 άσσος), Αρμενάκης 3 (3/8 επ.), Τακουρίδης.