23.3 C

Παναθηναϊκός – Παρτιζάν 89-85: Σπουδαία ανατροπή και νίκη στην παράταση (vid)

Στον τελικό του τουρνουά «Παύλος Γιαννακόπουλος» προκρίθηκε ο Παναθηναϊκός που μέσω παράτασης πανηγύρισε τη νίκη κόντρα στη δυνατή Παρτιζάν του Ζέλικο Ομπράντοβιτς (89-85) και ενώ νωρίτερα χρειάστηκε να επιστρέψει από το -19!

Το 5-0 στα πρώτα λεπτά προμήνυε για καλή συνέχεια των γηπεδούχων, ωστόσο οι Σέρβοι σκλήρυναν στην άμυνα τους και άρχισαν να τρυπούν τους Πράσινους από την περιφέρεια όπου ήταν εμφανές το πρόβλημα των γηπεδούχων. Με 14-20 έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο και οι φιλοξενούμενοι δεν σταμάτησαν εκεί.

Με γρήγορη κυκλοφορία της μπάλας και πιο συμπαγή άμυνα και απέναντι στους Έβανς – Παπαγιάννη, η διαφορά γρήγορα εκτοξεύτηκε και με το καλάθι του ΛεΝτέι το ημίχρονο έκλεισε στο +17 για τους Σέρβους που έδειχναν πολύ επικίνδυνοι.

Η διακοπή που μεσολάβησε ωφέλησε τους παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη που σοβαρεύτηκαν σταδιακά μπροστά στον κόσμο τους και χάρη στην άνοδο των Μέικον και Έβανς άρχισαν να ψαλιδίζουν τη διαφορά για να φτάσουν τελικά στο +5 χάρη στους Φλόιντ και Σαντ-Ρος.

Η αναμέτρηση κρίθηκε στην παράταση με τον Παναθηναϊκό να παίρνει τη νίκη χάρη στα κρίσιμα τρίποντα που σημείωσαν οι Έβανς – Παπαπέτρου.