17 C

Παναθηναϊκός – ΠΑΣ Γιάννινα 3-1: Πρόκριση με πέναλτι για τους Πράσινους!

Με την… ψυχή στο στόμα πήρε την πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου ο Παναθηναϊκός που χρειάστηκε να κάνει ανατροπή για να υπερκεράσει το εμπόδιο του ΠΑΣ Γιάννινα (3-1).

Οι Πράσινοι βρέθηκαν… στον βατήρα όταν είδαν έναν πρώην παίκτη τους, τον Παντελάκη να νικά με κεφαλιά τον Διούδη από εκτέλεση κόρνερ και να γράφει το 0-1 στο 24′, σε ένα διάστημα που η ομάδα του Αργύρη Γιαννίκη έδειχνε πως μπορεί να βρει γκολ στην αντεπίθεση. Το 0-1 ανάγκαζε τον Παναθηναϊκό να βγει μπροστά και να ρισκάρει, αφού ήθελε τρία γκολ για την ανατροπή.

Στο 34′ ο Ινσούα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα από κανονική θέση, ωστόσο ο επόπτης έκανε λάθος και ακύρωσε το γκολ σε μια φάση που το VAR έμοιαζε να είναι απαραίτητο και φάνηκε… εγκληματικό να μην υπάρχει στο Κύπελλο.

Οι διαμαρτυρίες του Παναθηναϊκού πήγαν περίπατο και το ενδιαφέρον στράφηκε στο δεύτερο ημίχρονο. Η ομάδα του Γιώργου Δώνη ξέσπασε με δύο γκολ μέσα σε δύο λεπτά (56′, 58′) και έφτασε στην ανατροπή έστω κι αν χρειάστηκε αρκετή δόση τύχης για να κάνει την ανατροπή ο Σένκεφελντ και να γράψει το 2-1 μετά την κεφαλιά του Δώνη. Το τελικό 3-1 διαμόρφωσε με πέναλτι ο Φεντερίκο Μακέντα, ύστερα από την ανατροπή του Γιόχανσον από τον Μπουκουβάλα στο 72′.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά καθαρή ευκαιρία δεν βρήκαν κι έτσι το 3-1 παρέμεινε μέχρι τέλους, με τους Πράσινους να πανηγυρίζουν μια τεράστια νίκη έτσι όπως αυτή διαμορφώθηκε.