16.6 C

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Σκέφτεται Καμπετσή στην κορυφή ο Δώνης

Τον Αργύρη Καμπετσή προορίζει στην κορυφή της επίθεσης οι Γιώργος Δώνης στην αναμέτρηση με τη Λάρισα

Με την επιστροφή των διεθνών ο Γιώργος Δώνης καταστρώνει τα πλάνα του για την αναμέτρηση του Παναθηναϊκού με την ΑΕΛ στη Λάρισα.

Οι «πράσινοι» θα επιδιώξουν να κάνουν το 3X3, αλλά ο Έλληνας τεχνικός γνωρίζει πολύ καλά πως το παιχνίδι θα είναι αρκετά δύσκολο. Ο ίδιος ξέρει πολύ καλά πως ο αγωνιστικός χώρος στο «AEL FC Arena» έχει ορισμένα προβλήματα και πως το ματς θα πάει στη δύναμη και στην αντοχή.

Αυτό σημαίνει πως ο Δώνης θα χρησιμοποιήσει παίκτες που δεν αντιμετωπίζουν το παραμικρό πρόβλημα και μπορούν να δώσουν τα πάντα μέσα στο γήπεδο.

Ο κόουτς του «τριφυλλιού» προορίζει να δώσει φανέλα βασικού στον Αργύρης Καμπετσή, ως αντικαταστάτη του Αντονί Μουνιέ στην επίθεση. Ο νεαρός άσος χρησιμοποιήθηκε σε όλο το δεύτερο ημίχρονο του αγώνα με τη Λαμία και έδειξε πολύ καλά στοιχεία (ενώ πιστώνεται και την ασίστ στον Εμμανουηλίδη, στο δεύτερο τέρμα της ομάδας) και είναι σε πολύ καλή κατάσταση και θα τον πλαισιώσουν οι Μπουζούκης και Χατζηγιοβάνης.

Σε ότι αφορά τώρα τα στόπερ, ο Κολοβέτσιος θα είναι βασικός στην αναμέτρηση με τη Λάρισα, καθώς δεν πήρε λεπτό συμμετοχής στους αγώνες με τις Εσθονία και Ουγγαρία αντίστοιχα. Παράλληλα αναμένονται να συμπληρώσουν την τριάδα των αμυντικών οι Πούγγουρας και Μαυρομάττης.

Από την άλλη ο Δημήτρης Κουρμπέλης θεωρείται δεδομένο ότι θα ξεκινήσει, αλλά ο παρτενέρ του αποτελεί ερωτηματικό. Ο Χρήστος Δώνης έχει να αγωνιστεί από το ματς της πρεμιέρας με τη Ξάνθη (26/8), ενώ οι Στάικος και Τζανδάρης δείχνουν σε εξαιρετική κατάσταση.

Έτσι ο Γιώργος Δώνης καλείται να δει τις εναλλακτικές που έχει, καθώς θέλει να καταρτίσει την ενδεκάδα με παίκτες που δε θα χαλάσουν τη χημεία των προηγούμνων αγώνων.