15.7 C

Παναθηναϊκός – Βιλερμπάν 100-88: Παράσταση για έναν ρόλο

Ο Παναθηναϊκός πήρε μία εύκολη νίκη κόντρα στη Βιλερμπάν (100-88) στο ΟΑΚΑ, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Euroleague και ανέβηκε στο 13-8, ενώ η γαλλική ομάδα έπεσε στο 8-13.

Από την αρχή του αγώνα η ομάδα του Ρικ Πιτίνο έδειξε ότι θέλει να κυριαρχήσει στο παρκέ του ΟΑΚΑ, αλλά η Βιλερμπάν δεν ενέδωσε. Μπορεί ο Παναθηναϊκός να προηγήθηκε με επτά πόντους (15-8), ωστόσο, η γαλλική ομάδα αντέδρασε άμεσα και μείωσε στους δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (20-18).

Στη συνέχεια, οι Πράσινοι ανέβασαν πάρα πολύ τον ρυθμό τους, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα, η Βιλερμπάν να μην  μπορέσει να τους ακολουθήσει. Έτσι, το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τη διαφορά στο +17 (52-35).

Στο δεύτερο μισό δεν άλλαξε η εικόνα, με τον Παναθηναϊκό να ελέγχει την αναμέτρηση και να επιβάλλει στη Βιλερμπάν να τον ακολουθήσει. Με τους Τζίμερ Φριντέτ (22 π) και Ιωάννη Παπαπέτρου (21 π), οι Πράσινοι έμειναν μπροστά στο σκορ χωρίς να αντιμετωπίσουν ιδιαίτερη δυσκολία.

Το τρίτο δεκάελπτο έκλεισε στο 73-58, με τη Βιλερμπάν να δείχνει ότι θα κυνηγήσει τον αγώνα μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο. Ωστόσο, στην τελευταία περίοδο, ο Παναθηναϊκός δεν άφησε κανένα περιθώριο στη γαλλική ομάδα και έφτασε σε μία πολύ εύκολη νίκη με 100-88.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 52-35, 73-58, 100-88