13.2 C

Παναθηναϊκός – Βόλος 2-1: Η πλασεδάρα του Φερνάντες άλλαξε τα δεδομένα για τη ρεβάνς του Πανθεσσαλικού

Με ένα εξαιρετικό πλασέ του Πάολο Φερνάντες έπειτα από τακουνάκι-όνειρο του Φαν Βέερτ ο Βόλος έφυγε με ένα θετικό αποτέλεσμα από τη Λεωφόρο κόντρα στον ανεβασμένο Παναθηναϊκό, που απέκτησε ισχνό προβάδισμα πρόκρισης στους «8» με 2-1 χάρη στα τέρματα των Μακέντα και Αλεξανδρόπουλου.

Οι Πράσινοι ήταν κυρίαρχοι στο πρώτο μέρος όπου και δίκαια προηγήθηκα με τον Μακέντα, μπήκαν με τους καλύτερους οιωνούς στην επανάληψη χάρη στο πείσμα του Αλεξανδρόπουλου αλλά είδαν τον Φερνάντες με «αλήτικο» πλασέ να διαμορφώνει το τελικό 2-1 δίνοντας νέο ενδιαφέρον στη ρεβάνς του Πανθεσσαλικού σε περίπου 20 ημέρες από σήμερα.

Το «τριφύλλι» πήρε κεφάλι στο σκορ μόλις στο 25ο λεπτό, όταν ο Παλάσιος έκανε τα πάντα από τα δεξιά για να «στρώσει» το έδαφος για τον Μακέντα που σκόραρε για δεύτερη φορά μέσα σε 3 μέρες.

Ο Ιταλός στράικερ του «τριφυλλιού» υποδέχθηκε όμορφα τη μπάλα μετά από γύρισμα του Παλάσιος και με ένα τελείωμα από τα… παλιά νίκησε τον Κότνικ για το 1-0.

Δείτε το τέρμα του παρακάτω:

Τα πάντα, αναφορικά με την τελική έκβαση του σημερινού αγώνα και τα νέα δεδομένα για τη ρεβάνς στο Βόλο, κρίθηκαν στο δεύτερο 45λεπτο. Εκεί όπου με δύο τέρματα σε διάστημα πέντε λεπτών το ματς στη Λεωφόρο πήρε… φωτιά!

Οι γηπεδούχοι, που πήγαν στα αποδυτήρια με το 1-0 υπέρ τους χάρη στο τέρμα του Μακέντα είδαν τον Αλεξανδρόπουλο να τους δίνει προβάδισμα δύο τερμάτων με το «καλημέρα» στο πρώτο μέρος, αλλά και τον Πάολο Φερνάντες να απαντάει άμεσα με ωραίο πλασέ έπειτα από τακουνάκι-όνειρο του Φαν Βέερτ, αλλάζοντας τα δεδομένα της πρόκρισης.

ΔΕΙΤΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΜΕ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΠΡΟΗΛΘΕ ΑΥΤΟ ΤΟ 2-1 ΣΤΗ ΛΕΩΦΟΡΟ

Το τέρμα του Αλεξανδρόπουλου:

Η απάντηση του Βόλου:

Η εικόνα και το σκορ του ματς δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε, παρά την πολύ μεγάλη ευκαιρία του Βιτάλ στο 81′, όταν ο Κότνικ του αρνήθηκε το 3-1.

Πλέον, Βόλος και Παναθηναϊκός θα διεκδικήσουν την είσοδό τους στην «8άδα» στο ματς-ρεβάνς του Πανθεσσαλικού, που θα διεξαχθεί το διήμερο 20-21/12 πριν τα φετινά Χριστούγεννα.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΒΟΛΟΣ 2-1

Γήπεδο: Λεωφόρος

Σκόρερ: 25′ Μακέντα, 51′ Αλεξανδρόπουλος / 56′ Φερνάντες

Κίτρινες: 37′ Μαουρίσιο/31′ Τσοκάνης, 20′ Μπαρτόλο, 48′ Ρίνερ

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάνοβιτς): Διούδης, Κώτσιρας, Βέλεθ, Σάρλια, Χουάνκαρ, Αλεξανδρόπουλος (90′ Μπουζούκης), Μαουρίσιο, Βιγιαφάνιες (69′ Πέρεθ), Αϊτόρ (78′ Βιτάλ), Παλάσιος (78′ Χατζηγιοβάνης), Μακέντα.

ΒΟΛΟΣ (Αμπασκάλ): Κότνικ, Γκιουλέν, Φεράρι, Πουρίτα (46′ Ρομέρο), Ρινέρ, Τσοκάνη, Νίνη (74′ Σοάρες), Ρεγκατέν (82′ Ορόζ), Μπαρτόλο (46′ Φερνάντες), Τερεζίου (63′ Βοϊτκόφσκι), Φαν Βέερτ.