16.4 C

Παναθηναϊκός – Βόλος 4-1: Με… φόρα στα play off

Ο Παναθηναϊκός νίκησε πολύ εύκολα τον Βόλο στο ΟΑΚΑ με 4-1, στην τελευταία αγωνιστική της Super League, με τους Πράσινους να μπαίνουν στα play off του πρωταθλήματος με… φόρα.

Οι Πράσινοι από την αρχή της αναμέτρησης έδειξαν τις… ορέξεις τους, όταν άνοιξαν το σκορ με τον Νατζ, μόλις στο 3ο λεπτό.

Η ομάδα του Γιώργου Δώνη συνέχισε να πιέζει τους φιλοξενούμενους και βρήκε και δεύτερο τέρμα, πριν από την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου με τον Φεντερίκο Μακέντα, στο 46.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, ο Βόλος μπόρεσε να μειώσει με τον Γέντρισεκ στο 53, αλλά η χαρά των φιλοξενούμενων δεν κράτησε και πολύ, μιας και ο Μακέντα στο 68 έκανε το 3-1.

Οι Πράσινοι δεν έμειναν σε αυτό το σκορ, καθώς θέλησαν να δείξουν ότι στα play off μόνο εύκολος αντίπαλος δεν θα είναι και με τον Χατζηγιοβάννη στο 76ο λεπτό έκαναν το 4-1.

Έτσι, ο Παναθηναϊκός ανέβηκε στους 44 βαθμούς και μπαίνει στα play off του πρωταθλήματος ως τέταρτος, πίσω από την ΑΕΚ, τον ΠΑΟΚ και τον Ολυμπιακό.

Παναθηναϊκός (Δώνης): Ξενόπουλος, Πούγγουρας (Νούνες 46′), Σένκεφελντ, Ζαγαρίτης, Γιόχανσον, Ανουάρ, Κουρμπέλης (Μπεκ 77′), Χατζηγιοβάνης, Μπουζούκης, Νάτζ (Περέα 77′), Μακέντα

Βόλος (Ξηροφώτος): Γκαραβέλης, Ντεντάκης, Φεράρι, Κανταμούρο, Μαξ Αουγκούστο, Μουνίθ, Γκουαροτσένα, Λύρατζης (Μπαλογιάννης 46′), Ζοάο (Τόρες 60′), Γέντρισεκ (Νάτσο 75′), Δημόπουλος