18.1 C

Παναθηναϊκός – Ξάνθη 3-0: Ουσιώδης και θεαματικός στο… άδειο ΟΑΚΑ

Σε μια εξαιρετικά καλή βραδιά βρέθηκαν οι ποδοσφαιριστές του Παναθηναϊκού κόντρα στην Ξάνθη. Οι πράσινοι έδειξαν το καλό τους πρόσωπο μια εβδομάδα πριν την επίσημη έναρξη του ελληνικού πρωταθλήματος. Στον αγώνα που διεξήχθη στο άδειο σχεδόν ΟΑΚΑ νίκησε με ευκολία την Ξάνθη, της οποίας τα σχέδια δε πήγαν όπως θα τα ήθελε, καθώς επιχείρησε να παρουσιάσει ένα άκρως αμυντικό σχήμα, το οποίο όμως δε κράτησε και πολύ την μπάλα και δε δημιούργησε παρά λίγες μόνο ευκαιρίες .

Στο πρώτο και το καθοριστικότερο ημίχρονο της αναμέτρησης οι πράσινοι έδειξαν από τα πρώτα κιόλας λεπτά τις διαθέσεις τους ελέγχοντας το παιχνίδι από το πρώτο δεκάλεπτο. Έχοντας το συντριπτικό ποσοστό της κατοχής, 82%  στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Γιώργου Δώνη έψαχνε συνεχώς το γκολ με αλλεπάλληλες ευκαιρίες. Το σκορ άνοιξε τελικά ο Φεντερίκο Μακέντα, το οποίο ήταν προϊόν συνεργασίας ολόκληρης της ομάδας απέναντι στην κλειστή άμυνα της Ξάνθης στο 37′. Λίγα λεπτά αργότερα ο Παναθηναϊκός χτύπησε ξανά όταν ο Κολοβός μάζεψε και σούταρε από κοντά το «ριμπάουντ» που άφησε ο Μακέντα κάνοντας έτσι το 2-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα ήταν σαφώς διαφορετική δεδομένου των πολλών αλλαγών κυρίως από την πλευρά του «τριφυλλιού». Μολό, Κολοβέτσιος, Αποστολάκης, Μαυρομμάτης και Ζαγαρίτης πέρασαν αντί των Χατζηθεοδωρίδη, Νούνες, Πούγγουρα, Γιόχανσον και Ινσούα. Η Ξάνθη άλλαξε το σχήμα των τριών σέντερ μπακ που είχε και το γύρισε σε 4-4-2.

Στο 53′ ο Μακέντα σκόραρε ξανά με πλασέ μέσα από την περιοχή με τον Ζαχίντ να του μοιράζει την ασίστ. Η ομάδα των «ακριτών» δεν βελτιώθηκε ιδιαίτερα, αντίθετα συνέχισε στο ίδιο μοτίβο. Ο Παναθηναϊκός προχώρησε στον αγώνα σε ακόμα περισσότερες αλλαγές με τους Κότσαρη, Θεοχάρη, Αλεξανδρόπουλο, Καμπετσή και Βέργο να μπαίνουν στις θέσεις των Διούδη, Κουρμπέλη, Δώνη, Κολοβού και Μακέντα.

Το υπόλοιπο ματς κύλησε χωρίς ιδιαίτερες φάσεις με την Ξάνθη να επιχειρεί το πρώτο της σουτ στην επανάληψη μόλις στο 77′. Έτσι, συνολικά, ο Παναθηναϊκός δεν άφησε τίποτα άλλο παρά θετικές εντυπώσεις, όπως έκανε και στα παιχνίδια του με ομάδες του εξωτερικού.