16.7 C

Παναθηναϊκός – Ζαλγκίρις 96-94: Γλίτωσε στο… παρά πέντε

Ο Παναθηναϊκός πήρε μία αγχωτική νίκη στο ΟΑΚΑ κόντρα στη Ζαλγκίρις με 96-94, στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής της Euroleague και ανέβηκε στο 12-8, ενώ οι Λιθουανοί υποχώρησαν στο 6-14.

Οι δύο ομάδες μπήκαν αρκετά δυναμικά στον αγώνα και παρέμειναν κοντά στο σκορ μέχρι τα μέσα της περιόδου (11-12). Η Ζαλγκίρις Κάουνας, όμως, με επιμέρους σκορ 15-7 έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +9 (18-27). Ωστόσο, οι Πράσινοι αντέδρασαν άμεσα, καθώς από το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, μείωσε σημαντικά τη διαφορά.

Η ομάδα του Ρικ Πιτίνο μπόρεσε να φτάσει σε απόσταση αναπνοής από τη λιθουανική ομάδα, αλλά οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμά τους, με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου να τους βρίσκει στο +3 (46-49).

Στο δεύτερο μισό του αγώνα, οι Πράσινοι μπήκαν με μεγαλύτερη διάθεση, τον Καλάθη να κάνει ένα ακόμα πολύ καλό παιχνίδι (14 π, 11 ασ) και τον Ταϊρίς Ράις (20 π) να εκτελεί τη Ζαλγκίρις σε κάθε ευκαιρία. Έτσι, ο Παναθηναϊκός μπόρεσε για πρώτη φορά στην αναμέτρηση να πάρει μία σημαντική διαφορά, προηγούμενος στο τέλος της περιόδου με πέντε πόντους (71-66).

Στην τέταρτη περίοδο ο Παναθηναϊκός ανέβασε την υπέρ του διαφορά ακόμα και στους 11 πόντους (89-78), αλλά η Ζαλγκίρις δεν τα παράτησε. Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους μπόρεσε να επιστρέψει στη διεκδίκηση του αγώνα και να λούσει με κρύο ιδρώτα τους Πράσινους.

Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, η ομάδα του Ρικ Πιτίνο δεν λειτούργησε σωστά στην άμυνα, αλλά οι βολές και ο Ράις κατάφεραν να κρατήσουν τους γηπεδούχους σε θέση οδηγού. Με το σκορ στο 96-94, οι Πράσινοι έκαναν λάθος επαναφορά, αλλά μέχρι η μπάλα να καταλήξει στα χέρι ενός παίκτη ο χρόνος είχε τελειώσει και ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 18-27, 46-49, 71-66, 96-94