12.5 C

Παναθηναϊκός – Ζενίτ 96-81: Τον… ξελάσπωσε ο Τόμας

Ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη στο ΟΑΚΑ επί της Ζενίτ με 96-81, στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής της Euroleague και ανέβηκε στο 14-10, ενώ οι Ρώσοι υποχώρησαν στο 7-17.

Η ομάδα του Ρικ Πιτίνο ξεκίνησε πολύ δυναμικά την αναμέτρηση με τη διαφορά γρήγΟρα να ανεβαίνει στους 10 πόντους (13-3) και το πρώτο δεκάλεπτο τελικά να κλείνει στο +19 για τους Πράσινους (30-11).

Ωστόσο, το πρόβλημα του Παναθηναϊκού με το σκαμπανέβασμα στην απόδοση των παικτών έκανε και απόψε το βράδυ την εμφάνισή του. Η Ζενίτ αντέδρασε στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα ξέσΠασμα κατάφερε να μειώσει τη διαφορά ακόμα και στους δύο πόντους (42-40), με τους Πράσινους τελικά να τελειώνουν το πρώτο ημίχρονο στο +6 (46-40) με buzzer beater τρίποντο του Ντεσόν Τόμας (27 π).

Στην επανάληψη ο Παναθηναϊκός δεν έμεινε σε ησυχία, με τη Ζενίτ να βρίσκεται κοντά στο σκορ για τη μεγαλύτερη διάρκεια του δεκαλέπτου. Ωστόσο, ο Τόμας κράτησε σχεδόν μόνος του την ομάδα του Ρικ Πιτίνο, σε πλεονεκτική θέση, μιας και οι υπόλοιποι συμπαίκτες του δεν ήταν στην καλύτερη μέρα.

Ο Τζίμερ Φριντέτ έμεινε μόλις 6 λεπτά στο παρκέ και σημείωσε 2 πόντους, ο Νικ Καλάθης είχε 6 λάθη, όσα και ο ΓΙώργος Παπαγιάννης, ενώ υπήρξε ξανά πρόβλημα στη δημιουργία με τον Καλάθη (9 ασ) και τον Ράις (5 ασ) να είναι οι μοναδικοί παίκτες με ακρετές ασίστ.

Παράλληλα, ο Χουάν Πλάθα είδε την αδυναμία των Πράσινων στη ρακέτα και έτσι εκμεταλλεύτηκε τον Γκουστάβο Αγιόν (17 π), ο οποίος δεν είχε αντίπαλο όταν βρισκόταν κάτω από το καλάθι των γηπεδούχων. Ωστόσο, η απειρία της Ζενίτ έκανε το έργο πιο εύκολο για τον Παναθηναϊκό.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι Ρώσοι έδειξαν ότι κουράστηκαν, χωρίς να παίρνουν σωστές αποφάσεις στην επίθεση και κάνοντας πολλά λάθη. Έτσι, οι Πράσινοι πήραν τη νίκη (96-81), καθώς πάτησαν γκάζι στα τελευταία λεπτά, αλλά η εμφάνιση τους δεν ήταν καλή.

Τα δεκάλεπτα: 30-11, 46-40, 71-60, 96-81