17.6 C

Πανιώνιος – ΑΕΚ 1-1: Έσωσε τον βαθμό ο Κλωναρίδης στο 92′

Η ΑΕΚ απέσπασε τον βαθμό της ισοπαλίας από τον Πανιώνιο (1-1), με τον Κλωναρίδη να σημειώνει γκολ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

Παρά το γεγονός ότι ο Πανιώνιος ήταν καλύτερος στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, η ΑΕΚ κατάφερε να λυτρωθεί στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων.

Οι Νεοσμυρνιώτες μπήκαν πολύ καλύτερα στον αγώνα, αλλά οι παίκτες του Λεωνίδα Βόκολου δεν μπόρεσαν να βρουν δίχτυα όταν πίεζαν την Ένωση.

Ενώ, όταν όλα έδειχναν ότι το ημίχρονο θα τελειώσει με το σκορ στο 0-0, ο Εμμανουηλίδης άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 46ο λεπτό.

Στο δεύτερο μισό του αγώνα η ΑΕΚ βελτίωσε κάπως την εικόνα της, αλλά και πάλι δεν μπορούσε να βρει τον απαραίτητο χώρο για να ισοφαρίσει.

Τελικά αυτό το έκανε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του αγώνα, όταν ο Κλωναρίδης έπιασε ένα πολύ καλό σουτ και έστειλε την μπάλα στο… παραθυράκι της εστίας του Κότνικ.

Έτσι, η ΑΕΚ έφυγε με τον βαθμό της ισοπαλίας από τη Νέα Σμύρνη και μπαίνει στα play off του πρωταθλήματος ως τρίτη στην βαθμολογία.

Πανιώνιος (Βόκολος): Κότνικ, Παπαγεωργίου, Ντομίνγκες, Σαραμαντάς, Σταυρόπουλος, Οικονομίδης (Λυμπεράκης 84′), Παπανικολάου, Ρέντζας, Τσιλούλης, Εμμανουηλίδης (Καμρά 91′), Αραμπουλί (Ρέτσος 89′)

ΑΕΚ (Καρέρα): Τσιντώτας, Χουλτ, Λάτσι, Σβάρνας, Παουλίνιο, Σιμόες, Σαμπανάτζοβιτς (Σιμάνσκι 71′), Αλμπάνης (Κλωναρίδης 46′), Μάνταλος, Βέρντε (Μαχαίρας 77′), Αραούχο