23.5 C

Πανιώνιος – Αστέρας 0-1: Με κυνική εμφάνιση και… σωτήρα Παπαδόπουλο

Κεφάλι δεν λέει να σηκώσει ο Πανιώνιος που παρέμεινε στον πάτο της βαθμολογίας, μην μπορώντας να ξεκολλήσει από τους μείον δύο βαθμούς. Η ομάδα του Νίκκι Παπαβασιλείου γνώρισε νέα εντός έδρας ήττα, αυτή τη φορά από τον Αστέρα Τρίπολης (0-1). Οι Αρκάδες κατάφεραν να αποδράσουν με το εύστοχο χτύπημα φάουλ του Μαρκ Φερνάντεθ στο 44′.

Το ματς ήταν ιδιαίτερα ισορροπημένο για ένα ημίχρονο. Ο Πανιώνιος κατάφερε να πάρει την μπάλα στην κατοχή του στο δεύτερο μέρος και να πιέσει σημαντικά την αντίπαλη εστία. Ο Μιλόγεβιτς βοήθησε σημαντικά τους κυανέρυθρους να διατηρήσουν τον έλεγχο και να παίξουν με ηρεμία στο δεύτερο μισό. Ο Μασούρας απείλησε τον Παπαδόπουλο στο 57′, ωστόσο ο Έλληνας γκολκίπερ έδιωξε σε κόρνερ.

Στο 69′ ο Αραμπούλι παραλίγο να ισοφαρίσει για τους γηπεδούχους, αλλά το πλασέ του δεν ήταν ιδιαίτερα καλό, ενώ η μεγαλύτερη στιγμή για τους κυανέρυθρους καταγράφηκε στο 79′. Ο Παπαδόπουλος απέκρουσε το πρώτο σουτ του Αραμπούλι και στη συνέχεια και αυτό του Τσιλούλη και έσωσε τους Αρκάδες που ήταν τρομερά παθητικοί στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο Μπόρχα Χιμένεθ πήρε βαθιά ανάσα βλέποντας τον Αστέρα να πετυχαίνει τη δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα, ωστόσο η εμφάνιση τους προβλημάτισε εκ νέου. Στην αντίπερα όχθη, ο Πανιώνιος έδειξε βελτιωμένος, αλλά χωρίς λύσεις και αποτελεσματικότητα. Οι κυανέρυθροι ολοκλήρωσαν το ματς και με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Κόρμπου στο φινάλε.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Κότνικ (20′ λ.τ. Μαλέρμπ), Μασούρας, Λυμπεράκης, Ευαγγέλου, Σταυρόπουλος, Κόρμπος, Μαξίμοβιτς, Μιλόγεβιτς, Παπανικολάου (74′ Σίντι Αλι), Δούμτσιος, Αραμπούλι
ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ: Παπαδόπουλος, Βλάχος, Μαρτίνες, Σουάρεθ, Ματρικάρντι,  Βαλιέντε, Καπίγια, Σίτο (85′ Κώτσιρας), Ριέρα (52′ Μπόρχα Φερνάντεθ), Μαρκ Φερνάντεθ, Χαουρέγκι (88′ Μπαράλες).