18 C

Πανιώνιος – Παναιτωλικός 1-1: Απίστευτη πρόκριση με Μπαΐροβιτς στην παράταση

Τεράστια πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου πανηγύρισε ο Παναιτωλικός στη Νέα Σμύρνη και άφησε εκτός διοργάνωσης τον Πανιώνιο με γκολ στην παράταση (1-1).

Σε ένα ματς που κρεμόταν σε μια… κλωστή και οι κυανέρυθροι παρότι ξεκίνησαν πιο δυνατά, φλέρταραν με… γκολ στην εστία τους! Ο Ρόσα και ο Σιέστεντ είχαν δύο δοκάρια στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης για τον Παναιτωλικό που σταδιακά ανέβασε ταχύτητα. Ο Σουηδός μάλιστα έχασε μεγάλη ευκαιρία από στημένη φάση στο δεύτερο ημίχρονο, με την ομάδα του Παπαβασιλείου να χάνει τεράστια ευκαιρία με τον Αραμπούλι στο 73′ (απέκρουσε ο Κνετ).

Με το 0-0 να παραμένει, το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση, εκεί όπου οι φιλοξενούμενοι στο 116′ με καταπληκτική εκτέλεση φάουλ του Μπαΐροβιτς έγραψαν το 0-1 και κλείδωσαν την πρόκριση. Ο Πανιώνιος ισοφάρισε σε 1-1 με τον Ντομίνγκες στο 119′, αλλά πλέον είναι πολύ αργά.

Πανιώνιος (Παπαβασιλείου): Kότνικ, Ρέντζα, Σταυρόπουλος, Ντομίνγκες, Λυμπεράκης (63′ Σαραμαντάς), Παπαγεωργίου, Οικονομίδης (68′ Παπανικολάου), Εμμανουηλίδης, Τσιλούλης, Mιλόγεβιτς (111′ Γρίβας), Αραμπούλι.

Παναιτωλικός (Χάβος): Κνετ, Σανιά, Σιένστεντ, Γιοβάνοβιτς, Κέβιν (63′ Τζανακάκης), Τσιγγάρας, Ντάλσιο, Ντουάρτε, Αλβαρες (73′ Μιμίτο), Ρόσα (90’+6′ Φυτόπουλος), Ντίας (67′ Μπαϊροβιτς).