14.4 C

Πανιώνιος – Βόλος 1-2: Ιστορικό διπλό με Μουνίθ για τους νεοφώτιστους

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του ο Βόλος στη μεγάλη κατηγορία. Οι νεοφώτιστοι πέρασαν άνετα από τη Νέα Σμύρνη κόντρα στον Πανιώνιο με δύο γκολ του Χουάν Μουνίθ και όχι μόνο έβαλαν ένα σημαντικό τρίποντο στο… σακούλι τους, αλλά έδειξαν πως θα είναι πολύ σκληρό καρύδι στην προσπάθεια τους για παραμονή. Παράλληλα, αυτή ήταν η πρώτη τους νίκη στη Super League!

Η ομάδα του Χουάν Φεράντο πέρασε ένα ολόκληρο πρώτο μέρος χωρίς να απειληθεί στο ελάχιστο. Οι φιλοξενούμενοι που φέτος θα κυνηγήσουν την παραμονή με το -6 στην πλάτη τους και την απαγόρευση μεταγραφών, έδειξαν προβληματική εικόνα. Εικόνα βέβαια που μπορεί να βελτιωθεί προϊόντος του χρόνου και με ενσωμάτωση όλων των νέων προσώπων.

Στο 8′ ο Βόλος έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία του πρώτου μέρους να ανοίξει το σκορ με τον Ζοάο να βγαίνει τετ α τετ αλλά τον Κότνικ να τον σταματά εντυπωσιακά. Το προβάδισμα ήρθε με απίθανο τρόπο στο 38′ από τον πρωταγωνιστή του αγώνα, Μουνίθ: O Ισπανός εκτέλεσε από μακριά ένα φαουλ, η μπάλα έσκασε στο έδαφος και κατέληξε στα δίχτυα του Κότνικ που δεν εκτίμησε σωστά τη φάση.

Στην επανάληψη, ο Άκης Μάντζιος προχώρησε σε διπλή αλλαγή για να βελτιώσει την εικόνα της ομάδας του στην επίθεση, περνώντας στον αγωνιστικό χώρο Εμμανουηλίδη και Μαξίμοβιτς. Οι δύο παίκτες δεν θα έλεγε κανείς πως βοήθησαν σημαντικά, αφού ο Βόλος αμύνθηκε υποδειγματικά και δεν επέτρεψε την παραμικρή καθαρή ευκαιρία.

Μάλιστα, βρήκε και δεύτερο τέρμα και εκεί τελείωσαν όλα για τον Πανιώνιο, με τον Μουνίθ να είναι ξανά ο σκόρερ (έγινε χρήση του VAR και ο Ισπανός καλυπτόταν από τον Παπαγεωργίου). Ο MVP της αναμέτρησης έχασε την ευκαιρία πέντε λεπτά αργότερα να πετύχει χατ τρικ μετά την πάσα του Γέντρισεκ, ενώ ο Πανιώνιος κατάφερε ουσιαστικά να πετύχει ένα γκολ στις καθυστερήσεις με τον Αραμπούλι. Ο Γεωργιανός φορ εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό πλεονέκτημα της ομάδας του (είχε αποχωρήσει τραυματίας ο εξαιρετικός Μπασόνγκ για τον Βόλο) και έγραψε το τελικό 1-2.

Κίτρινες: 50′ Καμαρά, 62′ Μαξίμοβιτς / 29′ Μπασόνγκ, 41′ Μπαλογιάννης

Πανιώνιος (Άκης Μάντζιος): Κότνικ, Σαραμαντάς, Ευαγγέλου, Ντομίνγκες, Παπαγεωργίου, Κόρμπος, Μανιάτης (54′ Μαξίμοβιτς), Άρσε, Τσιλούλης (54′ Εμμανουηλίδης), Καμαρά, Δούμτσιος (75′ Αραμπούλι).

Βόλος (Χουάν Φεράντο): Γκαραβέλης, Ντεντάκης, Φεράρι, Δημόπουλος, Μπασόνγκ, Ατιγιάτ (34′ Μπαλογιάννης), Τσοκάνης, Μυστακίδης (78′ Μαξ), Ζοάο, Μουνίθ (82′ Σαρμιέντο), Γέντρισεκ.