22.5 C

Πάντερμπορν-Ντόρτμουντ 1-6: Έπνιξε τον πόνο της (και τον αντίπαλο) με εξάρα!

Χρειάστηκε να σπαταλήσει ένα ημίχρονο μέχρι να ξεπεράσει το σοκ από την ήττα που ουσιαστικά την έβγαλε εκτός διεκδίκησης του φετινού πρωταθλήματος. Η ήττα από την Μπάγερν την περασμένη Τρίτη άφησε τη Ντόρτμουντ 7 βαθμούς μακριά από την κορυφή, γράφοντας πρόωρο επίλογο στις όποιες βλέψεις της για φέτος.

Η στενοχώρια όμως κράτησε για 45 λεπτά. Μόλις αυτά πέρασαν, ο κίτρινος… τυφώνας επέστρεψε. Η Πάντερμπορν μάζεψε έξι φορές την μπάλα από τα δίχτυα της, με τον ασταμάτητο Σάντσο να γράφει χατ τρικ και να γίνεται ο δεύτερο Άγγλος στην ιστορία των πέντε μεγάλων ευρωπαϊκών πρωταθλημάτων με περισσότερα από 15 γκολ και 15 ασίστ σε μια σεζόν. Ο πρώτος ήταν ο θρύλος της Σαουθάμπτον, Ματ Λε Τισιέ, που τα κατάφερε το 1994/95.

Οι φιλοξενούμενοι πάτησαν απότομα γκάζι μετά το 50′, με τους Αζάρ (54΄), Σάντσο (57΄, 74΄, 90΄), Χακίμι (85΄) και Σμέλτσερ (89΄) να υπογράφουν τον θρίαμβο της ομάδας τους. Από τους γηπεδούχους, ο Χουνεμάιερ είχε μειώσει προσωρινά σε 2-1 με πέναλτι στο 72΄.