18.9 C

ΠΑΟ – Ζενίτ 70-64: «Πάπα», Νέντοβιτς και… Πασκουάλ τον ξεκόλλησαν από την τελευταία θέση!

Ο Παναθηναϊκός νίκησε τη Ζενίτ του πρώην προπονητή αλλά και του πρώην... μεγαλομετόχου του, έχοντας σε πολύ μεγάλη βραδιά τους Παπαγιάννη και Νέντοβιτς

Η ψυχολογία που πήρε ο Παναθηναϊκός από τη νίκη στο ΣΕΦ ήταν εκείνη που του έδωσε την πίστη για μια μεγάλη εμφάνιση και ένα ροζ φύλλο αγώνα στην Ευρωλίγκα μετά από ένα σερί διαδοχικών ηττών.

Ο Δημήτρης Πρίφτης ανάσανε περισσότερο αφού η ομάδα του πανηγύρισε νίκη με ανατροπή απέναντι στη Ζενίτ των Μάνου Παπαδόπουλου και Τσάβι Πασκουάλ (70-64) για να της βάλει φρένο στο τρελό σερί νικών που είχε χτίσει.

Η άμυνα ζώνης διατηρήθηκε όπως και στο ΣΕΦ και με ένα τρομερό τρίτο δεκάλεπτο σε επίθεση – και ειδικά σε άμυνα – οι γηπεδούχοι περιόρισαν τα επιθετικά όπλα της Ζενίτ και έτρεξαν το δικό τους σερί.

Ο Παπαγιάννης με 18 πόντους μοιράστηκε τον τίτλο του κορυφαίου (είχε και 13 ριμπάουντ) με τον Νεμάνια Νέντοβιτς που συνέχισε από εκεί που σταμάτησε στο Φάληρο: 18 πόντοι με 4/7 τρίποντα και το ένα εξ αυτών στο καθοριστικό σημείο στο τέταρτο δεκάλεπτο για να βάλει τέλος στις ελπίδες της Ζενίτ.

Οι Ρώσοι είχαν κορυφαίο με 15 πόντους τον Λόιντ και ακολούθησαν οι Κουζμίνσκας (13) και Φράνκαμπ (14), με τον άλλοτε παίκτη του Ρεθύμνου να έχει εντυπωσιακό ξέσπασμα στο τελευταίο δεκάλεπτο αλλά αυτό να μην είναι αρκετό.

Το τρίποντο του Νέντοβιτς πάνω σε άμυνα και οι εύστοχες βολές των Παπαγιάννη και Παπαπέτρου σφράγισαν τη νίκη για τους Πράσινους που ξεκόλλησαν από την τελευταία θέση της βαθμολογίας (3-9) και έριξαν τη Ζενίτ στο 8-4.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΖΕΝΙΤ 70-64

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρίζικ – Ντιφαλά – Νίκολιτς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-23, 33-38, 53-48, 70-64