13.2 C

ΠΑΟΚ – ΑΕΛ 1-0: Με Τζόλη, άγχος και πολλά «βυσσινί» παράπονα για Τσαγκαράκη

Με αρκετό άγχος στην πρεμιέρα της Super League, ο ΠΑΟΚ υπερκέρασε το εμπόδιο της ΑΕΛ στην Τούμπα (1-0) και μπήκε με το δεξί στο νέο πρωτάθλημα, μερικές ημέρες πριν το μεγάλο ευρωπαϊκό ματς στο ίδιο γήπεδο κόντρα στην Μπενφίκα.

Απόλυτος πρωταγωνιστής ήταν όπως και στο παιχνίδι με την Μπεσίκτας ο νεαρός Χρήστος Τζόλης που πέτυχε το νικητήριο γκολ και έδειξε ξανά την κλάση του.

Ο Δικέφαλος μπήκε με αρκετή ένταση στο παιχνίδι, απείλησε με τον Γιαννούλη και κέρδισε άνετα τη μάχη του κέντρου. Στο 16′ ήρθε και το γρήγορο γκολ. Ο Μπίσεσβαρ σήκωσε ωραία την μπάλα για τον Τζόλη που με φοβερό σουτ στην κίνηση νίκησε τον Γκέργκελι για το 1-0.

Η ΑΕΛ ισορρόπησε το ματς, αλλά δυσκολεύτηκε να απειλήσει ουσιαστικά την εστία του Ζίβκοβιτς. Παρόλα αυτά έχασε τεράστια ευκαιρία στο 45′, με τον Ντουρμισάι μέσα από τη μικρή περιοχή να μην καταφέρνει να βρει δίχτυα και το σουτ του να το αποκρούει ενστικτωδώς ο Σέρβος γκολκίπερ.

Οι βυσσινί που εξέφρασαν – μέσω ανακοίνωσης – τα παράπονα τους για τη διαιτησία του Τσαγκαράκη και τα… χρώματα των καρτών που έδειξε σε παίκτες του ΠΑΟΚ κράτησαν το ματς στα επίπεδα του 1-0, αφού ο Άκπομ έχασε τεράστια ευκαιρία σε άδεια εστία να γράψει το 2-0 στο 62′.

Ο Γκέργκελι έκανε εντυπωσιακές επεμβάσεις στη δεξιά του γωνία για να κρατήσει τους βυσσινί στο ματς, οι οποίοι στις καθυστερήσεις έχασαν δύο μεγάλες ευκαιρίες για να πάρουν τον βαθμό.

Στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μαϊδανός πέρασε διαγώνια στον Τρούγιτς που έκανε το πλασέ και η μπάλα έφυγε κόρνερ, ενώ στην αμέσως επόμενη φάση ο Πινακάς είδε το γυριστό που επιχείρησε να κοντράρει σε κεφάλι συμπαίκτη του και να φεύγει άουτ.

Διαιτητής: Τσαγκαράκης

Βοηθοί: Σπυρόπουλος, Σινιοράκης,

4ος: Ζαμπάλας,

VAR: Τζοβάρας, Μεϊντάνας

ΠΑΟΚ (Φερέιρα): Ζίβκοβιτς, Ίνγκασον, Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Μπίσεσβαρ (89′ Κρέσπο), Γιαννούλης, Ελ Καντουρί, Σβαμπ, Τζόλης (89′ Ζαμπά), Πέλκας (76′ Ζίβκοβιτς), Άκπομ (79′ Σφιντέρσκι).

ΑΕΛ (Γρηγορίου): Γκέργκελι, Μιχαήλ, Σπαρβ, Μπέρτος (89′ Γρηγορόπουλος), Μιλοσάβλιεβιτς, Τόρζε (81′ Πινακάς), Φιλίπ (89′ Μαϊδανός), Ζίζιτς, Σεσέροβιτς, Ντουρμισάι, Τρούγιτς.