20.4 C

ΠΑΟΚ – ΑΕΛ 5-0: Με χατ τρικ Τζόλη διέσυρε τους «βυσσινί» (vid)

Ο Χρήστος Τζόλης θα θυμάται για αρκετά χρόνια το πρώτο ματς Κυπέλλου του ΠΑΟΚ κόντρα στην ΑΕΛ.

Ο νεαρός μεσοεπιθετικός πέτυχε σε 74′ το πρώτο χατ τρικ στην καριέρα του (σε επαγγελματικό επίπεδο) και με τον Μίχαλ Κρμέντσικ να πραγματοποιεί μια ακόμα εξαιρετική εμφάνιση, ο ΠΑΟΚ διέσυρε τους «βυσσινί» (5-0) και πανηγυρίζει από… τώρα την πρόκριση του στους «8» του Κυπέλλου.

Στο 9′ ο Ζίφκοβιτς άνοιξε στον Κρμέντσικ και εκείνος γύρισε παράλληλα στον Τζόλη που από κοντά σκόραρε για το 1-0.

Το 2-0 από τον ταλαντούχο επιθετικό του ΠΑΟΚ ήρθε στο 23ο λεπτό. Ο Αουγκούστο έβγαλε βαθιά μπαλιά στην πλάτη της άμυνας και ο Τζόλης με άψογο κοντρόλ έκανε ωραία κίνηση και σε κενή εστία διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Ο Νάγκι έκανε εξαιρετικές επεμβάσεις για να μείνει το σκορ στο 2-0 στο πρώτο ημίχρονο, ενώ από την πλευρά της η ΑΕΛ απείλησε μόλις με δύο άστοχα σουτ από δύσκολες θέσεις του Κολομπίνο και του Ντουρμισάι. Στο δεύτερο μέρος ήταν… ανύπαρκτη στο επιθετικό κομμάτι και… τραγωδία στο αμυντικό.

Για τον ΠΑΟΚ ανέλαβε δράση ο Κρμέντσικ που πέτυχε το τρίτο του γκολ. Ο Ζίφκοβιτς του σέρβιρε από τα δεξιά και ο Τσέχος φορ με τακουνάκι έγραψε το 3-0 στο 47′.

Το 4-0 πέτυχε ο Σβέριρ Ίνγκασον μετά από στημένη φάση και μάλιστα σκόραρε για τρίτη φορά στα τελευταία ισάριθμα παιχνίδια του ΠΑΟΚ στην Τούμπα, πιστοποιώντας και τις ικανότητες του Ισλανδού στην αντίπαλη περιοχή.

Ο Πάμπλο Γκαρσία έριξε στο παιχνίδι τους Λύρατζη, Λάμπρο και Κούτσια για να δώσει ανάσες σε βασικούς και στο 74′ ο Τζόλης με διαγώνιο σουτ ολοκλήρωσε το πρώτο του χατ τρικ για το τελικό 5-0.

ΠΑΟΚ – ΑΕΛ 5-0

Γήπεδο: Τούμπα

Σκόρερ: 9′, 23′, 74′ Τζόλης, 47′ Κρμέντσικ, 55′ Ίνγκασον

Διαιτητής: Γρατσάνης

Κίτρινες: Α. Ζίφκοβιτς / Ηλιάδης

ΠΑΟΚ (Γκαρσία): Ζίφκοβιτς, Ροντρίγκο, Ίνγκασον, Βαρέλα, Περέιρα (72′ Λύρατζης), Αουγκούστο, Ελ Καντουρί (73′ Σβαμπ), Α. Ζίφκοβιτς (73′ Μουργκ), Ουάρντα (60′ Λάμπρου), Τζόλης, Κρμέντσικ (60′ Κούτσιας).

ΑΕΛ (Τάτσης): Νάγκι, Καρανίκας, Ζίζιτς, Ηλιάδης, Μπέρτος (63′ Νικολιάς), Μαϊδανός, Μιλοσάβλιεβιτς, Γκοτζαμανίδης (63′ Τσόσιτς), Κολομπίνο (82′ Στοΐνοβιτς), Γλυνός (63′ Πινακάς), Ντουρμισάι (76′ Νούνιτς).