14.4 C

ΠΑΟΚ – Άγιαξ 2-2: Τόσο μπορούσε, τόσο έπαιξε (vids)

Ο κόσμος προσπάθησε να δώσει ώθηση στην ασφυκτικά γεμάτη Τούμπα,  οι παίκτες του Φερέιρα έφτασαν στην ανατροπή, αλλά τα δυο γκολ των Άκπομ και Μάτος δεν ήταν αρκετά. Το 2-2 κολακεύει υπερβολικά τον ΠΑΟΚ με βάση την εικόνα του αγώνα, ωστόσο δίνει ξεκάθαρο προβάδισμα στον Άγιαξ. Ειδικά στο β’ μέρος, οι νταμπλούχοι έδειξαν σημάδια κατάρρευσης, έχοντας εγκαταλείψει κάθε επιθετική προσπάθεια μετά την ισοφάριση του Χούντελαρ.

Με τον Άγιαξ να μπαίνει περισσότερο δυναμικά στον αγωνιστικό χώρο άρχισε η αναμέτρηση των δύο ομάδων. Οι Ολλανδοί είχαν καλές εναλλαγές της μπάλας και χάρη στις πλαγιοκοπήσεις του ντε Μπέεκ, αλλά και τα ανεβάσματα του Ταλιαφίκο σε συνδυασμό με την παρουσία εκεί του Τάντις δημιουργούσαν υπεραριθμίες στο δεξί άκρο της άμυνας του ΠΑΟΚ. Ο τελευταίος από την πλευρά του ασκούσε πίεση ψηλά, ωστόσο, αυτή δεν είχε κάποιο ιδιαίτερο αποτέλεσμα. Οι φιλοξενούμενοι πατούσαν καλύτερα και μόλις στο 10ο λεπτό ύστερα από φάουλ του Εσίτι ο Ζιγιέκ έκανε ένα γλυκό γέμισμα στην περιοχή… αναγκάζοντας τον Γιαννούλη να σκοράρει σε λάθος εστία.

Το πρόβλημα των «ασπρόμαυρων» στις στημένες φάσεις έγινε ακόμα πιο ορατό στη συνέχεια, την ώρα που επιθετικά δεν μπορούσαν να απειλήσουν με αξιώσεις. Στο 12′ ο Μπίσεσβαρ πραγματοποίησε την πρώτη τελική για την ομάδα του, ενώ επτά λεπτά αργότερα το φάουλ του Γιαννούλη κατέληξε ψηλά άουτ. Η μεγάλη ευκαιρία, ωστόσο, ήρθε από τους παίκτες του Άγιαξ, με τον Ζιγιέκ στο 18′ να εκμεταλλεύεται την αργή επιστροφή των αντιπάλων, να σουτάρει και να αναγκάζει τον Πασχαλάκη να αποκρούσει δύσκολα ύστερα από κόντρα στον Βαρέλα.

Κάπου εκεί έγινε η απαραίτητη διακοπή, ώστε άπαντες να δροσιστούν και με την επανέναρξη του παιχνιδιού η εικόνα των δύο ομάδων ήταν εκ διαμέτρου αντίθετη. Ο Άγιαξ ήταν αδικαιολόγητα παθητικός και δεν επιχείρησε να «χτίσει» πάνω στο προβάδισμά του, την ώρα που οι γηπεδούχοι  ξύπνησαν από τον πνευματικό τους ύπνο και φώναξαν «παρόντες» με τον πλέον εμφατικό τρόπο. Στο 32′ και αφού αναπτύχθηκαν σωστά για πρώτη φορά οι Πρωταθλητές κατάφεραν να ισοφαρίσουν με τον Άκπομ να εκμεταλλεύεται στο έπακρο την ασίστ του μοιραίου μέχρι εκείνη τη στιγμή, Γιαννούλη.

Όμως, αυτό ήταν το πρώτο χτύπημα. Το δεύτερο ήρθε μόλις επτά λεπτά αργότερα, όταν ο ΠΑΟΚ πλήρωσε τον «Αίαντα» με το ίδιο νόμισμα και μετά από εκτέλεση φάουλ του Μπίσεσβαρ ανέτρεψε τα δεδομένα με δράστη τον Μάτος, που νίκησε στον αέρα τον… λίγο Φέλτμαν. Ο ρυθμός των γηπεδούχων παρέμεινε υψηλός και σε συνδυασμό με την κάλυψη των κενών στην άμυνα και τα κοψίματα των Ελ Καντουρί και Εσίτι στη μεσαία γραμμή λίγο έλειψε να πετύχουν ακόμα ένα τέρμα, όμως ο Πέλκας από κοντά δεν κατόρθωσε να εκμεταλλευτεί τη μαγική ντρίμπλα του Ζαμπά.

Παρόμοια με αυτήν του πρώτου ημιχρόνου ήταν η εικόνα των πρώτων λεπτών της επανάληψης. Ο Άγιαξ ήταν καλύτερος, με τη διαφορά πως απείλησε νωρίτερα, δίχως, όμως να μετουσιώνει την ευκαιρία σε γκολ. Στο 50′ ο Ταλιαφίκο έκανε την μπαλιά στην περιοχή, ο Φαν ντε Μπέεκ άφησε, αλλά ο Ζιγιέκ από πλεονεκτική θέση αστόχησε. Ο ρυθμός παρέμεινε σε υψηλά επίπεδα, κάτι που επέτρεπε άλλωστε η τακτική της ομάδας του τεν Χαγκ, αλλά και οι παίκτες του Φερέιρα σε καμία περίπτωση δεν φάνηκαν να φοβούνται να είναι επιθετικοί απέναντι σ’ έναν ανώτερο αντίπαλο. Ωστόσο, ο Άγιαξ πήρε από την τύχη κάτι από αυτό που άξιζε βάσει εικόνας, όταν ο Βαρέλα στην προσπάθειά του να κόψει την πάσα του Ντε Μπέεκ την έστειλε πάνω στον Χούντελααρ που πέτυχε άκοπα ένα από τα ευκολότερα τέρματα στην καριέρα του.

Το σκηνικό άλλαξε  στη συνέχεια, με τον ΠΑΟΚ να εμφανίζει ψυχική και σωματική κόπωση και τον Άγιαξ να κυριαρχεί πλήρως, πλησιάζοντας επικίνδυνα στα καρέ του Παχσαλάκη δις στο 70′ κι το 72′ με Χούντελαρ και Ζιγιέκ κατά σειρά. Η είσοδος στη συνέχεια του Αουγκούστο αντί του Μπίσεσβαρ άλλαξε το σύστημα του «Δικεφάλου του Βορρά» σε 4-3-3 και οι γηπεδούχοι κλείστηκαν ακόμα πιο πολύ στο δικό τους μισό, με τους αντιπάλους να δοκιμάζουν διαρκώς την ετοιμότητά τους δίχως, όμως, να καταφέρνουν κάτι παραπάνω. Οι καλές στιγμές ήταν λιγοστές, με τους «ασπρόμαυρους» να παλεύουν σε κάθε επίθεση των αντιπάλων τους, ώστε να αντεπεξέλθουν στην πίεση και να αποτρέψουν τα χειρότερα από την ισοπαλία που απόλυτα λογικά και, όπως όλα έδειχναν, ήρθε.

Το 2-2 αφήνει λιγοστές – αλλά όχι ανύπαρκτες – ελπίδες πρόκρισης στον ΠΑΟΚ. Ο αποψινός Άγιαξ είχε αρκετές διαφοροποιήσεις σε σχέση με την ομάδα που θαύμασε όλος ο κόσμος την περασμένη σεζόν, φαίνεται όμως ότι δύσκολα θα απειληθεί στο Άμστερνταμ από τους νταμπλούχους Ελλάδας.

ΠΑΟΚ (Αμπέλ Φερέιρα): Πασχαλάκης, Γιαννούλης, Κρέσπο, Βαρέλα, Μάτος, Εσίτι, Ελ Καντουρί, Μπίσεσβαρ (73′ Αουγκούστο), Ζαμπά (79′ Στοχ), Πέλκας (64′ Λημνιός), Άκπομ (4-4-2)

Άγιαξ (Έρικ τεν Χάγκ): Ονάνα, Ταλιαφίκο, Σουρς, Φέλτμαν, Μαρτίνεθ, Φαν ντε Μπέεκ, Μαζραουί (83′ Μαρίν), Μπλιντ, Ζιγιέκ (82′ Νέρες), Ντόλμπεργκ (33′ Χούντελαρ), Τάντιτς (4-3-3)