14.2 C

ΠΑΟΚ – Άρης 2-2: Με τον Άρη δεν μπορεί!

Επτά μήνες μετά την τελευταία του γκέλα στην Τούμπα για το πρωτάθλημα (1-1), ο ΠΑΟΚ έμεινε στην ισοπαλία 2-2 με τον Άρη, την ομάδα δηλαδή που τον είχε υποχρεώσει σε απώλεια βαθμών!

Ο Άρης ήταν το αφεντικό της πόλης, καθώς εμφανίστηκε καλύτερος στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού και μόνο από τύχη δεν έφυγε από την έδρα του δικέφαλου με τους τρεις βαθμούς.

Οι κίτρινοι εμφανίζονται αναγεννημένοι με τον Απόστολο Τερζή στον πάγκο τους.

Ο Ματίγια με δεξί σουτ στην κλειστή γωνία στο 87΄ έκανε το 1-2 πετυχαίνοντας ότι δεν είχε καταφέρει ο Ιντέγε στο 68΄ όταν το διαγώνιο σουτ του απομακρύνθηκε από τον Πασχαλάκη. Στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων όμως ο Μίσιτς έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με μονοκόμματο σουτ έπειτα από σέντρα του Γιαννούλη, χαρίζοντας τον βαθμό στον ΠΑΟΚ. Δύο λεπτά νωρίτερα είχε προηγηθεί δοκάρι από κεφαλιά του Βαρέλα.

Ο Άρης που είχε πάρει δύο ισοπαλίες πέρυσι στην Τούμπα σε πρωτάθλημα και κύπελλο, έδειξε και πάλι χαρακτήρα. Με αέρα νικητή πήρε μια νέα ισοπαλία, αλλά αυτή τη φορά είναι δυσαρεστημένος με βάση την αγωνιστική του εικόνα.

Είχε τον σούπερ Ιντέγε στις τάξεις του που άνοιξε νωρίς το σκορ(0-1 στο 4′) και θα μπορούσε να γίνει ο ήρωας του παιχνιδιού, αν ο Πασχαλάκης δεν έδιωχνε με τα πόδια τη μπάλα στο διαγώνιο σουτ που επιχείρησε στο 68΄.

Ο ΠΑΟΚ είναι αήττητος στα τελευταία 11 μεταξύ τους ματς ανεξάρτητα έδρας, αλλά έχει νικήσει μόλις στα τρία από αυτά. Σήμερα ήταν μακριά απ’ την επιτυχία, αν και ανταπέδωσε γρήγορα(1-1 στο 6΄), με τον Μάτος το γκολ που δέχθηκε. Ο σκόρερ στο 67΄είδε την δεύτερη κίτρινη κάρτα του διαιτητή Σιδηρόπουλου, όμως η αριθμητική ισορροπία αποκαταστάθηκε πολύ γρήγορα, καθώς κόκκινη κάρτα αντίκρισε στο 71΄ ο Σάσα για μαρκάρισμα στον Γιαννούλη.

Από μια αναγκαστική αλλαγή είχε η κάθε ομάδα, με τον Πέλκα να φεύγει στο 15’ και τον Κουέστα να αποχωρεί στην ανάπαυλα. Ολέθριο λάθος του Πασχαλάκη στο 1-2, όπως και λάθος εκτίμηση του Έμαν στη φάση της ισοφάρισης, με τον ΠΑΟΚ τουλάχιστον να γλιτώνει το αήττητό του, αλλά τον Άρη να κάνει μια σπουδαία εμφάνιση.

Αν και είχε πολλές δύσκολες φάσεις ο διαιτητής Σιδηρόπουλος δεν έκανε το μεγάλο λάθος.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Γιαννούλης, Ντόουγκλας Αουγκούστο, Μίσιτς, Ζαμπά (58’ Ελ Καντουρί), Μπίσεσβαρ, Πέλκας (15’ λ.τρ Λημνιός), Ακπόμ (70’ Σφιντέρσκι)

ΑΡΗΣ: Koυέστα (46’ λ.τρ. Έμαν), Σούντγκρεν, Βέλεθ, Ροζ, Κόρχουτ, Σάσα, Ματίγια, Φετφατζίδης (85′ Σόουζα), Γκάμα (65’ Λάρσον), Ντιγκινί, Ιντέγε