20.4 C

ΠΑΟΚ – Αστέρας 0-1: Ψυχρολουσία ενόψει τελικού (vid)

Ο ΠΑΟΚ, που έχει ήδη κατακτήσει τη 2η θέση της Super League, δεν κατάφερε να κλείσει ιδανικά τη σεζόν, γνωρίζοντας την ήττα με 0-1 από τον Αστέρα, ενόψει και του μεγάλου τελικού για το Κύπελλο κόντρα στον Ολυμπιακό, στις 22 Μαΐου.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με αρκετή διάθεση και από τις δύο ομάδες να παίξουν ποδόσφαιρο. Αν και ο ΠΑΟΚ ήταν εκείνος που είχε διπλή ευκαιρία με τους Σβαμπ και Τζόλη στο 10′ και 11΄ αντίστοιχα να πάρει το προβάδισμα, οι Αρκάδες κατάφεραν να ανοίξουν πρώτοι το σκορ.

Οι φιλοξενούμενοι κρατούσαν περισσότερη ώρα την μπάλα στα πόδια τους, γεγονός που οδήγησε τον Δικέφαλο στο να κάνει το λάθος. Ο Σβαμπ υπέπεσε σε μία αχρείαστη ανατροπή του Γκόμες, με τον διαιτητή να δείχνει την άσπρη βούλα.

Ο 28χρονος Αργεντινός ανέλαβε την εκτέλεση, όμως ο Πασχαλάκης απέκρουσε κρατώντας το μηδέν στη  εστία του. Ωστόσο υπήρξε επανάληψη του πέναλτι, αφού ο τερματοφύλακας του Δικέφαλου δεν πατούσε τουλάχιστον το ένα πόδι στη γραμμή. Τη δεύτερη φορά δεν στάθηκε το ίδιο τυχερός, με τον Γκόμες να ανοίγει το σκορ για τους φιλοξενούμενους.

Στο δεύτερο μέρος ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο δυνατά και έψαξε το γκολ της ισοφάρισης, με τον Πάμπλο Γκαρσία να ρίχνει στο ματς τους Ουάρντα και Κρέσπο αντί των Κωνσταντέλια και Μιχάι. Μάλιστα, οι γηπεδούχοι είχαν την πρώτη τους καλή στιγμή στο δεύτερο 45λεπτο, με τον Τζόλη όμως, να μην μπορεί μέσα από την περιοχή να ευστοχήσει στο 65′.

Οι Αρκάδες, οι οποίοι επιχείρησαν κυρίως να γίνουν απειλητικοί με αντεπιθέσεις, απάντησαν άμεσα ευκαιρία του ΠΑΟΚ και τέσσερα λεπτά μετά ο Τασουλής με δυνατό σουτ ανάγκασε τον Πασχαλάκη να διώξει σε κόρνερ.

Ο Δικέφαλος είχε την κατοχή της μπάλας και την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά δυσκολευόταν να απειλήσει, με αποτέλεσμα να μείνει στο 0-1. Στο 90+1′ οι παίκτες του ΠΑΟΚ φώναξαν για χέρι, με τη φάση ωστόσο, να εξετάζεται από το VAR, όπου σύμφωνα με τους διαιτητές δεν υπήρξε κάποια παράβαση.

ΠΑΟΚ – ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ 0-1

Γήπεδο: Τούμπα

Διαιτητής: Τζοβαράς

ΒΟΗΘΟΙ: Νικολακάκης, Κούλα Χασάν

Δ’ ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Κοτσανής

VAR: Σκουλάς

AVAR: Χριστάκογλου

ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ: Δαγκλής