17.9 C

ΠΑΟΚ – Φοίνικας 1-3: Έκαναν πλάκα στην Πυλαία οι Πειρατές!

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε την αναμέτρηση απέναντι στον ΠΑΟΚ στην Πυλαία ο Φοίνικας, ο οποίος με αντεπίθεση διαρκείας και τρομερή ανατροπή πήρε εύκολα το τρίποντο (1-3) και έφτασε τους 33 βαθμούς.

Οι Συριανοί που έγιναν το απόλυτο φαβορί για την κατάκτηση της 2ης θέσης αύξησαν τη διαφορά τους στους έξι βαθμούς από τους Θεσσαλονικείς.

Πρώτος σκόρερ του Φοίνικα ήταν με 19 πόντους ο Στερν, ενώ από 15 είχαν οι Ράιτς – Μπράουν (ο Καναδός είχε πέντε μπλοκ). Από πλευράς γηπεδούχων, ο Βαν Ντεν Ντρις έμεινε πολύ χαμηλά (μόλις 11 πόντους), με τον Τακουρίδη να έχει 10 με 3 μπλοκ.

Η ομάδα του Ματιάσεβιτς που αγωνίστηκε ξανά με ακραίο τον Κοκκινάκη και λίμπερο εναλλάξ τους Αντωνιάδη – Καπετανίδη (!) προηγήθηκε με 1-0 στα σετ (25-17) χάρη στο δυναμικό ξεκίνημα του Εβάντρο και του Τακουρίδη.

Οι φιλοξενούμενοι άλλαξαν ριζικά εικόνα στο δεύτερο σετ, με τον Ράντκε να είναι εντυπωσιακός στην πάσα και τον Μπράουν να κυριαρχεί σε επίθεση και μπλοκ. Το τελικό 9-25 τα λέει όλα για το 1-1 στα σετ.

Στο τρίτο σετ οι δύο ομάδες πήγαν πόντο-πόντο μέχρι να έρθει ο Ράιτς και να κάνει το 8-10. Τρεις αναπάντητοι πόντοι του ΠΑΟΚ έφεραν το 11-10, ωστόσο στη συνέχεια ο Φοίνικας αντέδρασε και με τρομερό Στερν πήρε προβάδισμα τεσσάρων πόντων, το οποίο διατήρησε και άνοιξε προς το φινάλε, όταν με άουτ επίθεση του Εβάντρο έγινε το 17-25.

Ανάλογη εικόνα και στο τέταρτο σετ, όπου ο Ράιτς έκανε double score (6-12). Ο μονόλογος των Συριανών συνεχίστηκε και ήρθε άνετα η νίκη με 3-1 σετ.

ΠΑΟΚ – ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ 1-3

Τα σετ: 1-3 (25-17, 09-25, 17-25, 16-25)

Π.Α.Ο.Κ. (Νίκολα Ματιάσεβιτς): Τερζής, Άγκανιτς 6 (5/6 επ., 1 άσσος), Κοκκινάκης 6 (6/24 επ., 72% υπ. – 56% άριστες), Τακουρίδης 10 (5/9 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Εβάντρο 8 (4/21 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 44% υπ. – 33% άριστες), Βαν Ντε Ντρις 11 (10/31 επ., 1 μπλοκ) / Αντωνιάδης (λ, 55% υπ. – 41% άριστες), Καπετανίδης (λ), Πριγέν, Κουμεντάκης 1 (1 μπλοκ, 83% υπ. – 33% άριστες), Σωτηρίου 2 (2/5 επ., 50% υπ. – 25% άριστες), Κανέλλος, Μπούτος.

Α.Ο. ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ ΟΝΕΧ (Ιγκόρ Γιούρισιτς): Μπράουν 15 (10/11 επ., 5 μπλοκ), Ράιτς 15 (14/32 επ., 1 μπλοκ), Πρωτοψάλτης 11 (10/19 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. – 31% άριστες), Παπαγγελόπουλος 7 (5/8 επ., 2 μπλοκ), Ράντκε 5 (3/6 επ., 2 μπλοκ), Στερν 19 (13/26 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ, 43% υπ. – 19% άριστες) / Γκαράς (λ, 48% υπ. – 22% άριστες), Καρασαββίδης (λ), Μαρούλης, Λινάρδος, Κωστόπουλος, Μήλης 1 (1/3 επ.).