18.1 C

ΠΑΟΚ – Φοίνικας 2-3: Οι Συριανοί έστειλαν μήνυμα τίτλου από το Παλατάκι!

Νέο ηχηρό μήνυμα πρωταθλητισμού έστειλε ο Φοίνικας στο Παλατάκι κόντρα στον ΠΑΟΚ. Οι Συριανοί με τρομερή ανατροπή και έπειτα από ένα απίθανο τάι μπρέικ επιβλήθηκαν με 3-2 της ομάδας του Δεληκώστα που τα περίμενε όλα από τον Βαν Ντεν Ντρις.

Οι παίκτες του Γιούρισιτς μπορεί να μην είχαν την ίδια καλή απόδοση όπως κόντρα στον Ολυμπιακό πριν από μία εβδομάδα, όμως είχαν το καθαρό μυαλό στα σημεία που κρίθηκε το παιχνίδι και πήραν τη νίκη, παραμένοντας έτσι αήττητοι μετά από τέσσερις αγωνιστικές.<

Εξαιρουμένου του τέταρτου σετ, όλα τα άλλα κρίθηκαν στις λεπτομέρειες. Στο πρώτο ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 6-3 με τον άσο του Ντεν Ντρις, ωστόσο οι Συριανοί με τον Ράιτς και τον Μπράουν πήραν προβάδισμα τεσσάρων πόντων (12-16).

Από τα διαδοχικά φιλέ των φιλοξενούμενων (Ράιτς και Μπράουν) ο ΠΑΟΚ πλησίασε και το ματς κρίθηκε στην κόψη του ξυραφιού – και έπειτα από πολλά χαμένα σέρβις. Με άουτ σέρβις του Κουμεντάκη και επίθεση του Στερν ο Φοίνικας έκανε το 0-1 με 27-29.

Ο ΠΑΟΚ ανέβασε στροφές με τον Άγκανιτς και τον Ντεν Ντρις να παίρνουν περισσότερες προσπάθειες (σπουδαία δουλειά του Ντεσποτόφσκι στην πάσα) πήρε… κεφάλι με 15-12. Η ομάδα του Γιούρισιτς ισοφάρισε στο 18-18, αλλά ο ΠΑΟΚ ξαναπήρε προβάδισμα τριών πόντων και με επίθεση του Ντεν Ντρις έκανε το 25-23 για το 1-1.

Στο τρίτο σετ οι γηπεδούχοι πάλι προηγήθηκαν με τρεις πόντους (11-8) χάρη στο ρεσιτάλ του Ντεν Ντρις (ολοκλήρωσε το ματς με 43 πόντους), αλλά παρά την ισοφάριση του Πρωτοψάλτη στο 23-23, ο Ντεν Ντρις και ο Σωτηρίου έδωσαν το δεύτερο σετ και τον βαθμό στον ΠΑΟΚ.

Στο τέταρτο σετ ο Φοίνικας έπαιζε μόνος του και με τον Ράντκε να μοιράζει άψογα τις πάσες στον Πρωτοψάλτη και τον Στερν, οι Συριανοί πήραν ένα άνετο προβάδισμα πέντε πόντων που διαχειρίστηκαν άψογα και κλείδωσαν το σετ με 25-18 για το 2-2.

Στο τάι μπρέικ το ντέρμπι ήταν ακόμα μεγαλύτερο και κυριολεκτικά… έσπασαν καρδιές. Ο Παπαγγελόπουλος μπλόκαρε τον Ντεν Ντρις και ο Ράιτς στη μικρή διαγώνιο με ωραίο πόντο έκαναν το 7-9.

Ο ΠΑΟΚ πλησίασε εκ νέου, αλλά οι Συριανοί ξέφυγαν ξανά με Ράιτς και Στερν για να φτάσουν τελικά στη μεγάλη νίκη με 3-2.

ΠΑΟΚ (Δεληκώστας): Αγκάνιτς 11π. (9/13επ., 2 μπλοκ), Κουμεντάκης 12 (11/22επ., 1 μπλοκ, 61%υπ., 41%αρ.), Σωτηρίου 11 (9/23επ., 2 μπλοκ, 53%υπ., 38%αρ.), Τακουρίδης 4 (4/5επ.), Ντεσποτόφσκι 2 (2 μπλοκ), Βαν ντε Ντρις 43 (38/74επ., 2 μπλοκ, 3 άσσοι) / Κοκκινάκης (λ. – 78%υπ., 50%αρ.), Παπαλεξίου 2 (2/5επ.), Καπετανίδης, Μπούτος.

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ONEX ΣΥΡΟΥ (Γιούρισιτς): Αντρέ Μπράουν 10π. (7/12π., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Ράιτς 18 (18/44επ.), Πρωτοψάλτης 25 (20/31επ., 56%υπ., 48%αρ.), Παπαγγελόπουλος 10 (5/7επ., 4 μπλοκ, 1 άσσος), Ράντκε 4 (2/2επ., 2 μπλοκ), Στερν 16 (16/37επ., 50%υπ., 21%αρ.) / Γκαράς (λ. – 70%υπ. 41%αρ.), Κωστόπουλος, Μήλης.

ΠΑΟΚ – ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ 2-3

Τα σετ: 2-3 (27-29, 25-23, 26-24, 18-25, 13-15)