19.3 C

ΠΑΟΚ – Λαμία 2-1: Νίκη-σκάνδαλο, ξεφτίλα Σιδηρόπουλου και VAR!

Η Λαμία ισοφάρισε στις καθυστερήσεις με ένα πεντακάθαρο γκολ, αλλά Σιδηρόπουλος, Νικολακάκης και VARίστας Κουτσιαύτης ανακάλυψαν οφσάιντ σε παίκτη που δεν είχε συμμετοχή στη φάση!

Ο ΠΑΟΚ σώθηκε ξανά από τα δυνατά πόδια του Γιάσμιν Κούρτιτς και τις γραμμές του VAR που σε καθαρό γκολ των φιλοξενούμενων στην τελευταία στιγμή του ματς υπέδειξαν οφσάιντ με τον Σιδηρόπουλο να μην βλέπει τη φάση στην οθόνη ώστε να διαπιστώσει την παράβαση. Η μπάλα πηγαίνει σε παίκτη της Λαμίας που δεν συμμετέχει στη φάση και ενώ τη διώχνει αντίπαλος!

Οι Φθιώτες στάθηκαν εξαιρετικά στην Τούμπα, άξιζαν το κάτι παραπάνω αλλά δεν κατάφεραν να μετουσιώσουν σε γκολ τις ευκαιρίες που είχαν στο δεύτερο μέρος και σε συνδυασμό με τις γραμμές του VAR που ακύρωσαν το καθαρό γκολ του Τσούκαλου στο 94′ έφυγαν με άδεια χέρια από τη Θεσσαλονίκη, τη στιγμή που η ομάδα του Λουτσέσκου επέστρεψε μετά από 3 αγωνιστικές στα θετικά αποτελέσματα έστω και με ιδρώτα και… σπρώξιμο!

Στη φάση που έκρινε τα πάντα στο φινάλε ο παίκτης της Λαμίας που φαίνεται να είναι εκτεθειμένος πηδάει και αποφεύγει τη μπάλα δίχως να έρχεται σε επαφή μαζί της ή να επηρεάζει τον αντίπαλο με τους Σιδηρόπουλο και Κουτσιαύτη (VAR) να κλείνουν τα μάτια, στερώντας ένα καθαρό τέρμα κι ως εκ τούτου τον βαθμό της ισοπαλίας από την ομάδα της Φθιώτιδας.

Το ματς

Ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο δυνατά στο γήπεδο και πήρε από την αρχή την μπάλα στα πόδια του. Βέβαια η όποια κυριαρχία του Δικεφάλου ήταν ανούσια και δίχως ουσία, την οποία εντέλει βρήκε η Λαμία σε μία ανυποψίαστη στιγμή σε κόντρα επίθεση.

ΨΥΧΡΟΛΟΥΣΙΑ ΜΕ ΑΡΑΜΠΟΥΛΙ

Συγκεκριμένα οι Φθιώτες βρήκαν χώρο στην αντεπίθεση με τον Νούνιες να κουβαλάει με σχετική άνεση τη μπάλα μοιράζοντας την σε σωστό χρόνο στον Αραμπούλι που εκμεταλλεύτηκε την κάκιστη αντίδραση του Πασχαλάκη και σκόραρε με πλασέ για το 0-1.

ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΑΜΕΣΑ ΜΕ ΛΥΡΑΤΖΗ Ο ΔΙΚΕΦΑΛΟΣ

Οι Ασπρόμαυροι έψαξαν άμεσα αντίδραση, φάνηκε να ξεπερνάνε γρήγορα το αρχικό σοκ της ισοφάρισης και τελικά βρήκαν την ισοφάριση χάρι στις συνεχόμενες κόντρες που ευνόησαν τον Ντόουγκλας Αουγκούστο και έδωσαν έτοιμο γκολ στον Λευτέρη Λύρατζη για το 1-1 στο 18′. Αυτό ήταν το πρώτο γκολ του νεαρού μπακ με τη φανέλα του Δικεφάλου, στην πρώτη του φετινή συμμετοχή ελέω της απουσίας του τραυματία Τέιλορ.

Με μία «ήσυχη» και ακίνδυνη υπεροχή οι γηπεδούχοι έψαξαν να βρουν και το δεύτερο γκολ της ολικής ανατροπής πριν φύγει το πρώτο ημίχρονο, ωστόσο περισσότερο «βραχυκύκλωσαν» μέσα από τις επιλογές τους και τη σφιχτή άμυνα των Φθιωτών που κράτησαν με σχετική άνεση το 1-1 μέχρι και τα μέσα του δευτέρου ημιχρόνου.

ΤΟΝ ΕΣΩΣΕ ΞΑΝΑ Ο ΚΟΥΡΤΙΤΣ ΚΑΙ ΤΟ… VAR

55 λεπτά χρειάστηκε ο ΠΑΟΚ μετά τη στιγμή της ισοφάρισης για να φτάσει με αξιώσεις στο τέρμα της ανατροπής και τελικά τη λύση του την έδωσε ο πρώτος του σκόρερ φέτος, Γιάσμιν Κούρτιτς.

Ο Σλοβένος μέσος με διπλή προσπάθεια και δυνατό συρτό σουτ κέρδισε τον Γκαραβέλη για το 2-1 δίνοντας εκ νέου οξυγόνο και μία πύρρειος νίκη στην ομάδα του. Θυμίζουμε ότι χάρη στις δικές του εκτελέσεις ο ΠΑΟΚ είχε φύγει νικητής από τη Λεωφόρο κόντρα στον Παναθηναϊκό ένα μήνα νωρίτερα αλλά και με την ισοπαλία από το Αλκαζάρ απέναντι στην ΑΕΛ για τον θεσμό του Κυπέλλου.

Μάλιστα, η Λαμία είχε μία τρομερή ευκαιρία να ισοφαρίσει το ματς στο 76′ ωστόσο ο Μιχαηλίδης έβαλε σωτήρια το σώμα του και απέτρεψε το δεύτερο γκολ από τον Αραμπούλι που ακόμα πιάνει τα μαλλιά του!

Βέβαια, τα πάντα επισκιάστηκαν από τη φάση του 94ου λεπτού, όταν ο Τσούκαλος πέτυχε το «buzzer-beater» της ισοφάρισης αλλά ο Σιδηρόπουλος και ο γνωστός σε όλη την Τούμπα, με τις αποφάσεις του στο ματς με τον Απόλλωνα, Κουτσιαύτης, του στέρησαν τη χαρά σε μία φάση που σίγουρα θα συζητηθεί και προκαλεί αντιδράσεις.

Τελικά, με τα χίλια ζόρια ο Δικέφαλος του Βορρά πανηγύρισε το τρίποντο που τον φέρνει στην τρίτη θέση παρέα με τον ΠΑΣ Γιάννινα στους 22 βαθμούς, τη στιγμή που η ομάδα του Γρηγορίου παρέμεινε στην 12η «κολλημένη» στους 10β.

ΠΑΟΚ – ΛΑΜΙΑ 2-1

Γήπεδο: Τούμπα, Θεσσαλονίκη

Διαιτητής: Σιδηρόπουλος

Σκόρερ: 8′ Αραμπούλι / 18′ Λύρατζης, 65′ Κούρτιτς

Κίτρινες: Προβυδάκης, Μπεχαράνο, Αραμπούλι, Νούνιες, Γκέντσογλου / Μιχαηλίδης, Ζίβκοβιτς

ΠΑΟΚ (Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Λύρατζης, Ίνγκασον, Μιχαηλίδης, Σίντκλεϊ, Τσιγγάρας, Κούρτιτς, Μουργκ, Αουγκούστο, Α. Ζίβκοβιτς, Άκπομ.

ΛΑΜΙΑ (Γρηγορίου): Γκαραβέλης, Προβυδάκης, Αντέτζο, Τζανετόπουλος, Σαραμαντάς, Μπεχαράνο, Γκέντζογλου, Ελευθεριάδης, Νούνιες, Ρόμανιτς, Αραμπούλι.