14.4 C

ΠΑΟΚ – Μπενφίκα 2-1: Ο Φερέιρα έπιασε κορόιδο τον Ζεσούς!

Είχε μόνο αποκλεισμούς κόντρα στην Μπενφίκα. Οι… κατάρες όμως είναι για να σπάνε. Ο ΠΑΟΚ θριάμβευσε στην άδεια Τούμπα απέναντι στην πορτογαλική ομάδα του Ζόρζε Ζεσούς των πολλών εκατομμυρίων (2-1) και πήρε απίστευτη πρόκριση στα πλέι οφ του Τσάμπιονς Λιγκ, ολοκληρώνοντας την υπέρβαση!

Σε ένα ματς τα πάντα είναι δυνατά να συμβούν. Η ομάδα του Αμπέλ Φερέιρα είχε πρωταγωνιστή τον Δημήτρη Γιαννούλη που πιστοποίησε πως είναι παίκτης με όλο το μέλλον μπροστά του.

Το πλάνο του Πορτογάλου κόουτς απέναντι στον… δάσκαλο Ζόρζε Ζεσούς ήταν συγκεκριμένο: Κρατάμε για ένα ημίχρονο, αμυνόμαστε όλοι μαζί και ρισκάρουμε στο δεύτερο μέρος.

Η αλήθεια είναι πως η εικόνα του πρώτου ημιχρόνου δεν προδιέθετε για όσα θα ακολουθούσαν στο δεύτερο μέρος. Οι γηπεδούχοι είχαν μόλις μία τελική και 28% κατοχή, την ώρα που η Μπενφίκα δεν βρήκε ανοιχτούς χώρους και προσπαθούσε να φτιάξει ευκαιρίες κλείνοντας τον ΠΑΟΚ στην περιοχή του.

Ο Τααράμπτ είχε δύο πολύ επικίνδυνα σουτ και ο Πίζι είχε δοκάρι σε καταπληκτική εκτέλεση φάουλ στο 29′. Οι Πορτογάλοι ανέβασαν ταχύτητα μετά το πρώτο μισάωρο και στο 42′ ο Πεντρίνιο δοκίμασε εκ νέου τα (καλά) αντανακλαστικά του Ζίβκοβιτς που ήταν σε ετοιμότητα.

Η ομάδα του Αμπέλ Φερέιρα μπήκε εντελώς διαφορετική στο δεύτερο μέρος. Την ώρα που ο Ζεσούς έβλεπε τον Σεφέροβιτς να είναι… αόρατος, αλλά δεν έκανε τίποτα να βελτιώσει την εικόνα της ομάδας του.

Στο 57′ ο Έβερτον δημιούργησε την κλασικότερη ευκαιρία της ομάδας του – απομάκρυνε σε κόρνερ ο Ζίβκοβιτς – και στο 63′ ο ΠΑΟΚ τιμώρησε τους φιλοξενούμενους: Ο Γιαννούλης έκανε την κούρσα, πέρασε κάθετα στον Άκπομ που γύρισε την κατάλληλη στιγμή στον επερχόμενο Γιαννούλη, αλλά ο Βερτόνγκεν έβαλε το πόδι του και εκείνος έγραψε το 1-0.

Και οι γηπεδούχοι δεν έμειναν εκεί: Ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς, ο παίκτης που έμεινε ελεύθερος από την Μπενφίκα για τους «σταρ» των πολλών εκατομμυρίων που έφτασαν στη Λισαβόνα, πήρε τέλεια πάσα από τον φανταστικό και MVP Γιαννούλη και με άψογο σουτ πέτυχε το 2-0.

Η είσοδος των Νούνιες και Βινίσιους άργησε πολύ, η Μπενφίκα δεν είχε καν ψυχολογία μετά την ψυχρολουσία, ωστόσο ο πρώην φορ της Αλμερία με κεφαλιά την ξαναέβαλε για κάποια δευτερόλεπτα στο παιχνίδι με γκολ που σημείωσε με κεφαλιά στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Και τώρα ο ΠΑΟΚ έχει μπροστά του μία τεράστια πρόκληση. Να μπει στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ αποκλείοντας την Κράσνονταρ σε διπλά ματς. Όταν ήδη έχεις προκριθεί απέναντι σε Μπεσίκτας και Μπενφίκα, τα πάντα είναι δυνατά.

Δείτε το 1-0 με αυτογκόλ του Βερτόνγκεν πατώντας ΕΔΩ

Δείτε το 2-0 του Α. Ζίβκοβιτς πατώντας ΕΔΩ

ΠΑΟΚ – ΜΠΕΝΦΙΚΑ 2-1

Σκόρερ: 63′ αυτ. Βερτόνγκεν, 75′ Α. Ζίβκοβιτς / 90+4′ Νούνιες

Διαιτητής: Μπριχ (Γερ)

Γήπεδο: Τούμπα

Κίτρινες: Σβαμπ, Πέλκας, Μιχαηλίδης, Βαρέλα, Εσίτι / Αλμέιδα

ΠΑΟΚ (Φερέιρα): Ζίβκοβιτς, Μιχαηλίδης, Βαρέλα, Ίνγκασον, Κρέσπο, Ελ Καντουρί, Σβαμπ, Γιαννούλης, Τζόλης (80′ Εσίτι), Πέλκας (66′ Α. Ζίβκοβιτς), Άκπομ (70′ Σφιντέρσκι).

Μπενφίκα (Ζεσούς): Βλαχοδήμος, Αλμέιδα, Ρουμπέν Ντίας, Βερτόνγκεν, Γκριμάλντο, Βάιγκλ, Πεντρίνιο (65′ Ντάργουιν), Πίζι, Τααράμπτ (81′ Ράφα Σίλβα), Έβερτον, Σεφέροβιτς (72′ Βινίσιους).