20.8 C

ΠΑΟΚ – Μπεσίκτας 60-69: Με το ένα «πόδι» εκτός BCL

Ο ΠΑΟΚ γνώρισε ακόμα μία ήττα στο BCL, αυτήν τη φορά από την Μπεσίκτας με 60-69 στη Θεσσαλονίκη, για την 11η αγωνιστική της διοργάνωσης και έμεινε πολύ πίσω στο κυνήγι της πρώτης τετράδας αφού υποχώρησε στο 4-7 και παρέμεινε στον πάτο του βαθμολογικού πίνακα στον τέταρτο όμιλο, ενώ η τουρκική ομάδα ανέβηκε στο 5-6.

Οι γηπεδούχοι είχαν στον έλεγχό τους την αναμέτρηση για τρεις περιόδους, όπου κατάφεραν να έχουν βραχεία κεφαλή των αντιπάλων τους. Σε ένα παιχνίδι που ήταν εξ αρχής πολύ κλειστό, ο ΠΑΟΚ μπόρεσε να προηγηθεί με έναν πόντο στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (33-32), με τους παίκτες του Κώστα Χαραλαμπίδη να μπαίνουν με ενέργεια και όρεξη στο δεύτερο μισό του αγώνα.

Εκεί οι Ασπρόμαυροι διατηρήθηκαν μπροστά στο σκορ στο τέλος της τρίτης περιόδου (49-47), με τον Τζεκουάν Λιούις να κάνει ένα πολύ καλό παιχνίδι με 19 πόντους.

Ωστόσο, το γνωστό προβλήματα τη φετινή σεζόν για τον ΠΑΟΚ έκανε και πάλι την εμφάνισή του, καθώς οι Θεσσαλονικείς στην τελευταία περίοδο δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των Τούρκων. Σκοράροντας μόλις 11 πόντους στο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ έμεινε πίσω στο σκορ και δεν επέστρεψε στη διεκδίκηση της νίκης.

Έτσι, η Μπεσίκτας πήρε το ροζ φύλλο αγώνα (60-69) με τον Τόντρικ Γκότσερ (πρώην παίκτης του Ήφαιστου Λήμνου) να σταματάει στους 19 πόντους. Πλέον ο ΠΑΟΚ ψάχνει τρεις νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια (με Μπρίντιζι, Σαραγόσα και Βόνη), αν θέλει να ελπίζει σε πρόκριση, αλλά αυτή δεν εξαρτάται μόνο από τον ίδιο μιας και η Μπεσίκτας και η Σομπατέλι θα πρέπει να χάσουν τουλάχιστον δύο από τα τελευταία τρία παιχνίδια τους.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 33-32, 49-47, 60-69