21.6 C

ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός 0-1: Γύρος θριάμβου στην άδεια Τούμπα με Ελ Αραμπί!

Σαν να μην πέρασε μια μέρα. Παρά την τρίμηνη αποχή από τους αγωνιστικούς χώρους λόγω κορωνοϊού, ο Ολυμπιακός έδειξε να μην έχει χάσει τον ρυθμό του και ήταν σαρωτικός στην Τούμπα.

Τόσο σαρωτικός που βρήκε όλες το γκολ και τις μεγάλες του στιγμές στο πρώτο ημίχρονο και άφησε τον ΠΑΟΚ χωρίς φάση. Οι Ερυθρόλευκοι επικράτησαν με 0-1 χάρη στο γκολ του Ελ Αραμπί στο 23′ και πλέον… καβάλα στ’ άλογο με το +17 κλείδωσε το 45ο πρωτάθλημα της ιστορίας του!

Από τα πρώτα λεπτά οι φιλοξενούμενοι επέβαλαν τον ρυθμό τους και ξεδίπλωσαν στο χορτάρι όλες τις ωραίες τους συνεργασίες συνδυάζοντας επιθετική απειλή και αμυντική ασφάλεια. Μόλις στο 7′ ο Ελ Αραμπί έδειξε στον ΠΑΟΚ πως δε θα συγχωρέσει το οποιοδήποτε αμυντικό λάθος.

Από κόρνερ του Βαλμπουενά, η μπάλα έφτασε στον Καμαρά που έβγαλε τη σέντρα, ο Σεμέδο έκανε την κεφαλιά και ο Ελ Αραμπί εκμεταλλεύτηκε την γκέλα του Πασχαλάκη που έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του και έγραψε το 0-1. Ωστόσο, εκεί έγινε χρήση της γραμμής οφσάιντ και διαπιστώθηκε πως ο Μαροκινός ήταν όντως εκτεθειμμένος.

Το γκολ που πέτυχε στο 23′ ο Ελ Αραμπί όμως δε γινόταν να… ακυρωθεί. Από άσχημο διώξιμο του Βιεϊρίνια, ο Βαλμπουενά έκλεψε και σέρβιρε στον Μαροκινό που βρήκε την μπάλα με το καλάμι και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Ο «καυτός» στράικερ έφτασε τα 18 γκολ στο πρωτάθλημα και έδειξε πως μπορεί να σκοράρει με κάθε τρόπο και όπως μπορεί να βρει την μπάλα. Το μαγικό γκολ του Μαροκινού έμελλε να είναι αυτό που θα κρίνει ένα ακόμα «διπλό» των Ερυθρόλευκων στην Τούμπα. Και όμως δε σταμάτησαν εκεί…

Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς συνέχισε με το πόδι στο γκάζι και με πίεση ψηλά, όχι μόνο για να μην αφήσει τον ΠΑΟΚ να χτίσει επιθέσεις, αλλά και για το κυριότερο: Να βρει ένα δεύτερο γκολ και να σφραγίσει από νωρίς το τρίποντο. Ουσιαστικά, οι Ερυθρόλευκοι έκαναν… περίπατο και πήραν το ευκολότερο «διπλό» τους στην Τούμπα, αφού η ομάδα του Φερέιρα δεν μπορούσε να αντιδράσει.

Ο Μασούρας απείλησε με μακρινό σουτ τον Πασχαλάκη που έδιωξε σε κόρνερ, ενώ στη συνέχεια από καθαρή… τύχη χάθηκαν δύο τεράστιες ευκαιρίες για το 0-2 του Ολυμπιακού. Και οι δύο δημιουργήθηκαν από τα αριστερά.

Ο Καμαρά έβγαλε τη σέντρα, ο Μασούρας επιχείρησε να κάνει το τακουνάκι, μπλέχτηκε με τον Ελ Αραμπί και έτσι ο ΠΑΟΚ γλίτωσε, ενώ στο 35′ Βαλμπουενά και Τσιμίκας συνεργάστηκαν άψογα, ο Έλληνας μπακ έβγαλε για τον Μπουχαλάκη στο σημείο του πέναλτι. Ο διεθνής μέσος έπιασε κακό σουτ, η μπάλα κόντραρε και στον Βαρέλα και έτσι χάθηκε η δεύτερη τεράστια κλασική ευκαιρία του Ολυμπιακού μέσα σε κάτι λιγότερο από τρία λεπτά.

Από εκεί και πέρα οι Ερυθρόλευκοι έκαναν αυτό που ξέρουν να κάνουν καλύτερα: Διαχειρίστηκαν άψογα το ματς στημένοι τέλεια στον αγωνιστικό χώρο, δε δέχθηκαν την παραμικρή απειλή (από μπέρδεμα του Σα με τον Σισέ στις καθυστερήσεις παρολίγον ο Σφιντέρσκι να κάνει τη ζημιά) και έφτασαν τα 27 σερί ματς στο πρωτάθλημα αήττητοι. Δύο σερί ντέρμπι πρωταθλήματος στην Τούμπα με νίκη και απόλυτη ανωτερότητα. Κι αυτό σημαίνει και αποδεικνύει πολλά για την ομάδα που έχει στήσει ο Μαρτίνς.

ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός 0-1

Γήπεδο: Τούμπα

Διαιτητής: Τάσος Παπαπέτρου

ΓΚΟΛ: 23′ Ελ Αραμπί

Κάρτες: 48′ Βαρέλα / 66′ Τσιμίκας, 77′ Ραντζέλοβιτς, 90+6′ Γκασπάρ

ΠΑΟΚ (Φερέιρα): Πασχαλάκης, Μάτος (73′ Ροντρίγκο), Βαρέλα, Μιχάι, Βιεϊρίνια, Μίσιτς, Μαουρίσιο (74′ Εσίτι), Λημνιός, Ελ Καντουρί (68′ Σφιντέρσκι), Μπίσεσβαρ (68′ Πέλκας), Άκπομ (74′ Τζόλης).

Ολυμπιακός (Μαρτίνς): Σα, Ελαμπντελαουί, Σεμέδο, Μπα (75′ Σισέ), Τσιμίκας, Γκιλιέρμε, Μπουχαλάκης, Καμαρά (84′ Γκασπάρ), Βαλμπουενά (83′ Φορτούνης), Ελ Αραμπί (84′ Χασάν), Μασούρας (71′ Ραντζέλοβιτς).