14.3 C

ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός 0-3: Το ντέρμπι της Πυλαίας βάφτηκε ερυθρόλευκο

Με τον Χουσάι να σημειώνει 20 πόντους και να χρίζεται πρώτος σκόρερ, ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-0 σετ του ΠΑΟΚ στην Πυλαία και ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο τις φετινές του υποχρεώσεις στη Volley League.

Το σκορ δεν αποτυπώνει την ακριβή εικόνα της αναμέτρησης. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης δεν είχε στη διάθεση της τους δύο Κουβανούς, τον διαγώνιο Ντάριελ Άλμπο και τον κεντρικό Σαντοβάλ, παρόλα αυτά χτύπησε στα ίσα έναν Ολυμπιακό που προβλημάτισε για δύο σετ, όμως πήρε εύκολα το τρίτο. Ο ΠΑΟΚ λειτούργησε καλά στο πρώτο κομμάτι του παιχνιδιού (μπλοκ-άμυνα) και έβαλε δύσκολα στην υποδοχή των Ερυθρόλευκων χτυπώντας κυρίως με τους εξαιρετικούς Μάρσαλ και Ιλίνιχ που τέλειωσαν το ματς με 12 και 11 πόντους αντίστοιχα, σηκώνοντας όλο το βάρος στην επίθεση των γηπεδούχων.

Στην αντίπερα όχθη, ο Ολυμπιακός πήρε αρκετές επιθέσεις και από τη θέση «4» με τον Χουσάι, ενώ σημαντική ήταν η συνεισφορά του Φίνγκερ που ολοκλήρωσε το ματς με 15 πόντους. Στο τελευταίο σετ μάλιστα, οι Ερυθρόλευκοι είχαν την ψυχολογία με το μέρος τους, ο ΠΑΟΚ έβγαλε κούραση με τον Μπούτο να μην ανταποκρίνεται καλά ως βασικός διαγώνιος.

Το βέβαιο είναι πως και οι δύο ομάδες έδειξαν ανέτοιμες, καθώς βρισκόμαστε στην αρχή της σεζόν.

Τα σετ (3-0): 23-25, 27-29, 18-25