20.9 C

ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός 1-1: Και του χρόνου!

Αν και «σβηστός», ο Ολυμπιακός άντεξε στο σκληρό παιχνίδι του ΠΑΟΚ υπό την ανοχή του απίθανου Ιταλού Φάμπρι και, πλέον, περιμένει τους Θεσσαλονικείς στο Καραϊσκάκης για... γύρο θριάμβου

ΠΑΟΚ και Ολυμπιακός ήρθαν ισόπαλοι 1-1 στην Τούμπα, στο εξ αναβολής παιχνίδι για την 6η αγωνιστική της Super League.

Το πρώτο γκολ του Ουσεϊνού Μπα στην 43η συμμετοχή του με τη φανέλα του Ολυμπιακού, διατήρησε το αήττητο των Πρωταθλητών και νταμπλούχων Ελλάδας στη φετινή Super League! Με κεφαλιά-«κανονιά» του Σενεγαλέζου στόπερ στο 77ο λεπτό, οι Ερυθρόλευκοι ισοφάρισαν το γκολ του Σβέριρ Ίνγκι Ίνγκασον στο 51ο λεπτό. Έτσι, παρέμειναν αήττητοι για 16ο συνεχόμενο παιχνίδι Πρωταθλήματος (13-3-0) κατά τη διάρκεια της τρέχουσας αγωνιστικής περιόδου και οι Θεσσαλονικείς εξακολουθούν να βρίσκονται 10 βαθμούς πίσω από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό (42 πόντους έχουν οι Ερυθρόλευκοι και 32 οι Ασπρόμαυροι), που παρέμεινε αήττητος για 31ο συνεχόμενο εκτός έδρας αγώνα, στο πλαίσιο του Πρωταθλήματος (22-9-0).

Ο Ολυμπιακός δεν έπιασε υψηλό επίπεδο απόδοσης και αντιμετώπισε προβλήματα στις στατικές φάσεις του αντιπάλου και γενικότερα στις εναέριες μονομαχίες, αλλά το οξύμωρο για το συγκεκριμένο ματς είναι πως ο Θρύλος βρήκε το γκολ της ισοφάρισης, εκμεταλλευόμενος μία στατική φάση και ένα κόρνερ του Κώστα Φορτούνη, ο οποίος έδωσε την 8η ασίστ του στη φετινή Super League. O άνεμος ήταν ενάντια στον Ολυμπιακό στο δεύτερο ημίχρονο, οπότε υπάρχει μία εξήγηση για το γεγονός πως οι Ερυθρόλευκοι δεν ήταν απειλητικοί στο δεύτερο ημίχρονο, έχοντας ουσιαστικά μία τελική προσπάθεια, αυτή του γκολ. Πάντως, στο πρώτο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός ήταν ανώτερος και είχε τις πιο καθαρές ευκαιρίες, με αποκορύφωμα την τριπλή χαμένη ευκαιρία του 14′ και το διπλό δοκάρι από Εμβιλά και Καμαρά.

Ο αγώνας

Ο Πάμπλο Γκαρσία παρέταξε τον ΠΑΟΚ με διάταξη 4-2-3-1, αφήνοντας εκτός βασικού σχήματος τον Χρήστο Τζόλη. Ο Πασχαλάκης υπερασπίστηκε την εστία. Ο Βιεϊρίνια αγωνίστηκε στο δεξί άκρο της άμυνας και ο Γιαννούλης, που δινόταν αμφίβολος λόγω τραυματισμού, στο αριστερό. Για δεύτερο συνεχόμενο ματς, οι Ίνγκασον και Κρέσπο ήταν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο. Οι Ελ Καντουρί και Σβαμπ συνέθεσαν το δίδυμο των κεντρικών μέσων, με τον Ουάρντα σε ελεύθερο ρόλο μπροστά τους και πίσω από τον Κρμέντσικ, ο οποίος έπαιξε στην κορυφή της επίθεσης, στο ντεμπούτο του ως βασικός. Ο Μουργκ κάλυψε τη δεξιά πτέρυγα της μεσοεπιθετικής γραμμής και ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς την αριστερή. Ο Αυστριακός προτιμήθηκε έναντι του Τζόλη.

Ο Πέδρο Μαρτίνς επανέφερε τους βασικούς στην εντεκάδα, καθώς έκανε πέντε αλλαγές (Σα, Ραφίνια, Σεμέδο, Βαλμπουενά, Βρουσάι) σε σχέση με το τελευταίο παιχνίδι της ομάδας στην έδρα του Παναιτωλικού (9/1). Ο Σα (αντί Τζολάκη) υπερασπίστηκε την εστία. Στην άμυνα, από δεξιά προς αριστερά, αγωνίστηκαν οι Ραφίνια, Σεμέδο (αντί Σισέ), Μπα και Ρέαμπτσιουκ. Οι Εμβιλά και Καμαρά αποτέλεσαν το δίδυμο των κεντρικών μέσων. Ο Βρουσάι (αντί Μπρούμα) κάλυψε τη δεξιά πτέρυγα της μεσοεπιθετικής γραμμής και ο Βαλμπουενά (αντί Μασούρα) την αριστερή. Ο Φορτούνης έπαιξε ως επιτελικός μέσος, με τον Ελ Αραμπί στην κορυφή της επίθεσης. Στον πάγκο βρέθηκαν οι Κρίστινσον, Τιάγκο Σίλβα, Χασάν, Πέπε, Ανδρούτσος, Βρουσάι, Βαλμπουενά, Παπαδόπουλος, Ραντζέλοβιτς. Για τέταρτο συνεχόμενο παιχνίδι μέσα στο 2021, ο προπονητής του Ολυμπιακού παρέταξε την ομάδα του με διάταξη 4-2-3-1. Στον πάγκο των νταμπλούχων Ελλάδας βρέθηκαν οι Κρίστινσον, Μπουχαλάκης, Τιάγκο Σίλβα, Χασάν, Πέπε, Μασούρας, Ντρέγκερ, Σισέ, Ραντζέλοβιτς. Υπενθυμίζεται πως η αποστολή του Ολυμπιακού για αυτό το ματς δεν είχε ανακοινωθεί επίσημα.

Ο Μαρτίνς πήρε, δεδομένα, ρίσκο με την ταυτόχρονη χρησιμοποίηση των Βαλμπουενά και Φορτούνη από την αρχή, σε ένα απαιτητικό εκτός έδρας παιχνίδι. Αμφότεροι είναι εκπληκτικοί ποδοσφαιριστές, αλλά δεν αρέσκονται στο να αμύνονται και να συμμετέχουν στην τακτική όταν η ομάδα δεν έχει την μπάλα στα πόδια της. Μόλις στο 2ο λεπτό, ο ΠΑΟΚ έβγαλε επικίνδυνη φάση για γκολ. Ο Γιαννούλης έβγαλε, από αριστερά, πάσα στην πλάτη της άμυνας. Ο Σβαμπ βγήκε σε ρόλο αριστερού εξτρέμ, ξεπέρασε τον Σεμέδο και πάτησε περιοχή από θέση μέσα αριστερά, κάνοντας το γύρισμα προς τη μεγάλη περιοχή. Εκεί, ο Μουργκ κοντρόλαρε με το δεξί και σούταρε με το αριστερό από το ύψος του πέναλτι, με την μπάλα να καταλήγει άουτ. Στο 5′ ο Βιεϊρίνια κινήθηκε από δεξιά, ξεπερνώντας τον Ρέαμπτσιουκ, αλλά έκανε κάτι μεταξύ σέντρας και σουτ από δεξιά στην περιοχή, για να μπλοκάρει ο Σα. Ο Φορτούνης έπαιζε πολύ κοντά στον Ελ Αραμπί και ουσιαστικά ήταν ο δεύτερος κυνηγός της ομάδας.

Αν εξαιρεθεί το πρώτο πεντάλεπτο στο ματς, όπου ο Ολυμπιακός αιφνιδιάστηκε, οι παίκτες του Μαρτίνς προσπάθησαν να αναλάβουν τα ηνία και είχαν την περισσότερη ώρα την μπάλα στα πόδια τους (56%-44%). Και στο 14′ έχασαν μία απίστευτη τριπλή ευκαιρία. Mετά τη λανθασμένη απομάκρυνση του Κρέσπο στην άμυνα, ο Φορτούνης τροφοδότησε τον Βρουσάι, ο οποίος πάσαρε ξανά σε κοντινό χώρο στον Φορτούνη, ο οποίος σέντραρε από δεξιά προς τον Ελ Αραμπί. Ο Μαροκινός ήταν στο σημείο του πέναλτι και δεν ήρθε σε επαφή με την μπάλα, αλλά ο Εμβιλά ήταν εκείνος που πάτησε την αντίπαλη περιοχή, σουτάροντας με το αριστερό. Ο Πασχαλάκης απέκρουσε στη δεξιά γωνία και η μπάλα επανήλθε στον Εμβιλά, ο οποίος σούταρε ξανά με το αριστερό από το ύψος της μικρής περιοχής, με την μπάλα να προσκρούει στο αριστερό δοκάρι. Η μπάλα στρώθηκε εκτός μεγάλης περιοχής στον Καμαρά, ο οποίος σούταρε με το δεξί και η μπάλα βρήκε ξανά αριστερό δοκάρι.

Στο 19′ ο διαιτητής Φάμπρι χάρισε κίτρινη κάρτα στον Σβαμπ, ο οποίος τράβηξε από τη φανέλα και πέταξε κάτω τον Φορτούνη. Ο Βαλμπουενά εκτέλεσε το φάουλ έξω από τη μεγάλη περιοχή και ο Πασχαλάκης αντέδρασε διώχνοντας με τις γροθιές. Όσο κυλούσε ο χρόνος, οι Ερυθρόλευκοι είχαν καλύτερα πατήματα στον αγωνιστικό χώρο από τους Ασπρόμαυρους.

Περίπου στο 27ο λεπτό, οι Βρουσάι και Βαλμπουενά άλλαξαν πτέρυγα και ο Γάλλος πέρασε δεξιά. Στο 28′ ο Βιεϊρίνια εκτέλεσε φάουλ από δεξιά, ο Ίνγκασον σηκώθηκε πιο ψηλά από όλους και πήρε την κεφαλιά, με τον Σα να διώχνει σε κόρνερ. Ο Μουργκ εκτέλεσε το κόρνερ από δεξιά, ο Βιεϊρίνια έπιασε την πρώτη κεφαλιά, ο Κρμέντσικ τη δεύτερη και η μπάλα κατέληξε άουτ, αρκετά μακριά από το δεξί δοκάρι.

Στο 33′ ο Σεμέδο έψαξε με βαθιά μπαλιά τον Ελ Αραμπί, ο Πασχαλάκης βγήκε άτσαλα από την εστία του και έπεσε πάνω στον Ίνγκασον. Ο Ελ Αραμπί προσπάθησε να έρθει σε επαφή με την μπάλα, αλλά ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ τον έριξε στο χορτάρι και παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα. Ο Ολυμπιακός κέρδισε ένα φάουλ σε εξαιρετικό σημείο, στο ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής. Ο Φορτούνης εκτέλεσε με δύναμη το φάουλ στο 36′ και ο Πασχαλάκης έδιωξε με το δεξί χέρι σε κόρνερ. Στο 37′ ο Φορτούνης εκτέλεσε κόρνερ με πάσα από αριστερά, πασάροντας στον Βαλμπουενά και παίρνοντας ξανά πίσω την μπάλα, ενώ επιχείρησε σέντρα-σουτ και η μπάλα προσέκρουσε στο οριζόντιο δοκάρι, αλλά πρώτος βοηθός και διαιτητή υπέδειξαν άουτ και ότι έχει βγει η μπάλα στην πάσα του Βαλμπουενά στον Φορτούνη, κάτι που δεν έγινε ποτέ!

Στο 42′ ο Μουργκ σέντραρε από δεξιά, ο Κρμέντσικ πήρε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, αλλά ο Σα δεν ανησύχησε, καθώς η μπάλα κατέληξε άουτ. Ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο, έχοντας την κατοχή με το μέρος του σε ποσοστό 56% έναντι 44% του ΠΑΟΚ, ενώ 9 φάουλ έκαναν οι γηπεδούχοι και 8 οι φιλοξενούμενοι έπειτα από το πρώτο μέρος της αναμέτρησης (45’+3′).

Χωρίς αλλαγές άρχισαν οι ομάδες το δεύτερο ημίχρονο. Στο 51′ ο ΠΑΟΚ άνοιξε το σκορ, κάνοντας το 1-0. Οι Θεσσαλονικείς είχαν μείνει ψηλά λόγω ενός κερδισμένου κόρνερ. Ο Μουργκ γέμισε προς την περιοχή από αριστερά, ο Ουάρντα κινήθηκε στην πλάτη του Μπα και πήρε την κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής. Ο Σα απομάκρυνε προσωρινά και ο επερχόμενος Ίνγκασον με δυνατό σουτ και τον Πορτογάλο τερματοφύλακα εξουδετερωμένο έστειλε την μπάλα στα δίχτυα από απόσταση αναπνοής. Η φάση ελέγχθηκε για οφσάιντ στον Ισλανδό στόπερ, αλλά το γκολ μέτρησε κανονικά.

Οι Ερυθρόλευκοι αντιμετώπισαν πολλά προβλήματα από τις στατικές φάσεις και τα γεμίσματα προς τη μεγάλη περιοχή. Από ένα γέμισμα, άλλωστε, προήλθε το γκολ του ΠΑΟΚ. Στο 56′ ο Βιεϊρίνια εκτέλεσε φάουλ από δεξιά, ο Ίνγκασον πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας και πήρε την κεφαλιά, με την μπάλα να καταλήγει δίπλα από το δεξί δοκάρι. Ο Μαρτίνς έκανε την πρώτη κίνηση από τον πάγκο στο 62′, με τον Ραντζέλοβιτς να αντικαθιστά τον Βρουσάι. Από την αρχή του αγώνα, οι παίκτες του Γκαρσία έμπαιναν πολύ δυνατά σε όλες τις προσωπικές μονομαχίες, παίζοντας σκληρά και δυνατά υπό την ανοχή του απίθανου Ιταλού διαιτητή Φάμπρι, ο οποίος ήταν ανεκτικός στο σκληρό παιχνίδι των παικτών του Γκαρσία. Οι ποδοσφαιριστές των Πειραιωτών δεν… ανταπέδωσαν στον τρόπο παιχνιδιού των γηπεδούχων.

Ο Ολυμπιακός δεν είχε πατήσει καν την αντίπαλη περιοχή μέχρι εκείνο το σημείο στο δεύτερο ημίχρονο. Ο ΠΑΟΚ είχε μπει πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και έδειχνε να θέλει πιο πολύ το ματς. Οι Πρωταθλητές Ελλάδας συνήλθαν κάπως μετά το 60′ και ανέκτησαν τον έλεγχο της μπάλας. Στο 69′ ο Σβιντέρσκι πήρε τη θέση του Κρμέντσικ στη γραμμή κρούσης. Στο 70′ ο Σβιντέρσκι πάσαρε στον Ουάρντα, ο οποίος σούταρε εκτός μεγάλης περιοχής και η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι. Στο 71′ ο Χασάν αντικατέστησε τον Βαλμπουενά, ο οποίος δεν βοήθησε, και ο Ολυμπιακός έπαιζε πια με σύστημα 4-4-2.

Οι Ερυθρόλευκοι δεν είχαν τελική προσπάθεια στο δεύτερο ημίχρονο κι είχαμε φτάσει στο 73ο λεπτό. Πάντως, είχαν τα αναλάβει ξανά τα ηνία του αγώνα και προσπαθούν να διασπάσουν την αντίπαλη άμυνα. Και το κατάφεραν μέσα από μία στατική φάση! Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 1-1 στο 77′, εκμεταλλευόμενος μία εκτέλεση κόρνερ. Στο 78′ ο Φορτούνης εκτέλεσε κόρνερ από αριστερά, που κέρδισε ο ίδιος, και ο Μπα με καρφωτή κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής πρόλαβε τον Πασχαλάκη, ο οποίος έκανε άστοχη έξοδο, χάνοντας κατά κράτος τη μάχη στον αέρα. Είναι η 8η ασίστ του Φορτούνη και το 1ο γκολ του Μπα στην τρέχουσα σεζόν, αλλά και γενικότερα με τη φανέλα του Ολυμπιακού!

Στο 82′ ο Μπουχαλάκης πήρε τη θέση του Φορτούνη και ο Μασούρας του Ελ Αραμπί στο 83′. Νέα αλλαγή συστήματος και 4-3-3 μέχρι το τέλος του αγώνα. Ο Γκαρσία ετοιμαζόταν να βάλει και τρίτο στόπερ στο παιχνίδι (Βαρέλα), αλλά η ισοφάριση του Θρύλου οδήγησαν τον Ουρουγουανό σε άλλη απόφαση. Έτσι, ο Τζόλης αντικατέστησε τον Μουργκ στο 83′. Στο 88′ ο Βιεϊρίνια εκτέλεσε κόρνερ από αριστερά, ο Σβαμπ έπιασε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, αλλά ο Σα δεν ανησύχησε.

Ο ΠΑΟΚ είχε την τελευταία κλασική ευκαιρία του αγώνα στο 3ο από τα 4 λεπτά των καθυστερήσεων, όταν ο Τζόλης επιχείρησε ένα δυνατό δεξί σουτ από αριστερά στη μεγάλη περιοχή και η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Σα. Τέλος καλό, όλα καλά, για τον Ολυμπιακό, ο οποίος παρέμεινε αήττητος στη Super League, έχοντας 13 νίκες και τρεις ισοπαλίες σε 16 αγώνες Πρωταθλήματος και παραμένοντας με διαφορά μόνος πρώτος στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Δείτε τα στιγμιότυπα του αγώνα, πατώντας ΕΔΩ.

Δείτε τα στατιστικά της αναμέτρησης, πατώντας ΕΔΩ.

Π.Α.Ο.Κ. – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 1-1

Γήπεδο: Τούμπας

ΓΚΟΛ: 51′ Ίνγκασον / 77′ Μπα

Διαιτητής: Μίκαελ Φάμπρι (Ιταλία)
Βοηθοί: Μάουρο Βιβένζι (Ιταλία), Αλεσάντρο Σισέρο (Ιταλία)
Τέταρτος: Αναστάσιος Παπαπέτρου (ΕΠΣ Αθηνών)
Διαιτητής VAR: Τζανπάολο Καλβαρέσε (Ιταλία)
Διαιτητής AVAR: Κωνσταντίνος Τριανταφύλλου (ΕΠΣ Αρκαδίας)

Κίτρινες κάρτες: 20′ Κρμέντσικ, 35′ Πασχαλάκης, 61′ Ίνγκασον / 68′ Ραφίνια

Π.Α.Ο.Κ. (Γκαρσία): Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια, Ίνγκασον, Κρέσπο, Γιαννούλης, Ελ Καντουρί, Σβαμπ, Μουργκ (83′ Τζόλης), Ουάρντα, Α. Ζίβκοβιτς, Κρμέντσικ (69′ Σβιντέρσκι).

Ολυμπιακός (Μαρτίνς): Σα, Ραφίνια, Σεμέδο, Μπα, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Καμαρά, Βρουσάι (61′ Ραντζέλοβιτς), Φορτούνης (82′ Μπουχαλάκης), Βαλμπουενά (71′ Χασάν), Ελ Αραμπί (83′ Μασούρας).